Instalki.pl » Aktualności » Software » Podsumowanie tygodnia #115
Piątek, 10 Lipiec 2015 14:48, Wpisany przez Maciej Dobrowolski
podsumowanie
W ostatnim tygodniu mogliśmy w Polsce zaznać trochę prawdziwego lata. Ładna pogoda nikomu jeszcze nie zaszkodziła, a na pewno był to dobry powód żeby oderwać się od komputera. Nie oznacza to jednak, że w branży technologicznej nic się nie działo. Jeśli z powodu wakacji nie mieliście czasu śledzić newsów to dzięki naszemu podsumowaniu możecie szybko nadrobić zaległości.

Na pewno wiele osób z niecierpliwością oczekuje nowego systemu Microsoftu. Amerykański gigant zaplanował premierę Windows 10 na 29 lipca, jednak finalna wersja systemu musi być gotowa nieco wcześniej. System otrzyma szereg ciekawych innowacji. Jedną z nich będzie funkcja Wi-Fi Sense, która umożliwi udostępnienia własnego połączenia Wi-Fi znajomym z Facebooka czy Skype. Również konsola Xbox One otrzymała właśnie dość dużą aktualizację, która jest swoistym przygotowaniem na nadejście Windows 10. Wraz z premierą systemu do Windows Store trafi również aplikacja Minecraft: Pocket Edition.

Nie wszystko jednak wygląda tak dobrze. Microsoft dokonuje właśnie drastycznych cięć i wprowadza potężne zmiany w segmencie smartfonów. Na bruk wyleci kilka tysięcy pracowników. Światło dzienne ujrzały również inne ciekawe informacje. W końcu dowiedzieliśmy się ile amerykańska firma wydała na naprawę wadliwych konsol w związku z błędem RRoD znanym również jako Czerwony Krąg Śmierci.

xbox
Ten tydzień przyniósł również kilka ciekawych doniesień związanych z Facebookiem. Serwis Zuckerberga planuje uruchomić własny muzyczny serwis streamingowy Music Ally. Po cichu zostały również wprowadzone nowe ikony, w których zrównano wzrost kobiet oraz mężczyzn. Ma to symbolizować pełne równouprawnienie płci. Bardzo dużą popularnością cieszy się również pewna aplikacja związana z serwisem. Who Deleted Me On Facebook informuje użytkowników o tym, czy ktoś skasował ich z grona znajomych.

Światło dzienne ujrzała również ciekawa historia związana z bezpieczeństwem w sieci. Włoska firma Hacking Team, specjalizująca się w produkcji rządowego oprogramowania szpiegującego, została zhackowana przez nieznanych cyberprzestępców. Z jej usług korzystało m.in. polskie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Niewypłacalność Grecji zaczęła mieć swoje reperkusje. Ze względu na ciężką sytuację finansową, obywatele tego kraju zostali odcięci od internetowych usług związanych z płatnościami takich jak PayPal czy iTunes. Jeśli jesteśmy przy temacie bankowości to warto odnotować, iż MasterCard wprowadza nową formę zabezpieczenia dla swoich kart - rozpoznawanie twarzy. Zapewne wiele osób nie wiem, że od 26 czerwca działa w Polsce nowa platforma PLI CBD (Platforma Lokalizacyjno-Informacyjna z Centralną Bazą Danych), która jest wielkim ułatwieniem przy przenoszeniu numeru do innego operatora.

android one
Ta wiadomość powinna zainteresować niejedną osobę. Właśnie zaprezentowaną innowacyjną technologię związaną z ekranami smartfonów. Już niedługo porysowane wyświetlacze będą się mogły automatycznie regenerować. Sieć obiegła także informacja, że Google przymierza się do premiery kolejnej generacji urządzeń z serii Android One. Nowy smartfon powstaje rzekomo we współpracy z producentem Lava International. Sporo dzieje się również w Logitech. Oprócz nowego loga, firma obiecuje zupełnie nowy wygląd swoich produktów, które będą oznaczane logotypem „Logi”. Firma Netis wprowadziła do swojej oferty router, którego zasięg efektywnego działania wynosi 10 kilometrów.

Tymczasem Ubisoft postanowił uruchomić maszynę marketingową kolejnej części Assassin's Creed o podtytule Syndicate. Z tego powodu opublikowano efektowne wideo nakręcone w Londynie. Firma obiecała również, iż od teraz będzie pokazywać wyłącznie grywalne dema, aby uniknąć zarzutów dotyczących obniżenia jakości grafiki w swoich nowych tytułach. W ubiegłym roku informowaliśmy, że Platige Films z Tomaszem Bagińskim na czele pracuje nad filmem opowiadającym historię wiedźmina - Geralta z Rivii. Prawa do marki „The Witcher” należą jednak do CD Projekt i prawdopodobnie film będzie się musiał ukazać pod inną nazwą. Polska firma postanowiła również zablokować przeglądarkową karciankę Gwint z Wiedźmina 3.

samsung
Producenci smartfonów często dodają do swoich urządzeń preinstalowane aplikacje, których nie można usunąć w normalny sposób. Niekiedy jest ich o wiele za dużo. Właśnie za takie działanie Samsung i Oppo będą odpowiadać przed chińskim sądem. Jeszcze do niedawna użytkownicy komputerów musieli wybierać pomiędzy szybkością dysków SSD, a pojemnością HDD. Dylemat ten został wkrótce rozwiązany przez Samsunga. Koreański producent zaprezentował dyski SSD o pojemności 2 TB. 

I na koniec chcielibyśmy wspomnieć o innej ciekawostce. Zastanawialiście się kiedyś ile można zarobić na YouTube? Okazuje się, że miliony! Do sieci wyciekły zarobki PewDiePie, czyli „youtubera”, który posiada największą bazę fanów. Do usłyszenia za tydzień!