Instalki.pl » Aktualności » Software » Ask Toolbar oznaczony przez Microsoft jako malware
Niedziela, 14 Czerwiec 2015 10:53, Wpisany przez Wojtek Onyśków
ask toolbar
Dodatki do przeglądarki można podzielić na dobre i złe. W tej drugiej kategorii znajdziemy wszelkiego rodzaju toolbary, które zadomowiają się na naszym komputerze przy okazji instalacji innego oprogramowania. Jednym z najpopularniejszych tworów tego typu jest Ask Toolbar - irytujący dodatek, z którego nikt nie korzysta, a który potrafi przejąć kontrolę nad przeglądarką. I właśnie dlatego Microsoft oznaczył go jako malware.

Ask Toolbar instaluje na dysku 10 folderów oraz 10 plików. Przez wiele lat funkcjonował sobie w spokoju, a użytkownicy musieli sobie z nim radzić na własną rękę. Najnowsza aktualizacja bazy zagrożeń oznacza ten toolbar jako plik malware. Co to oznacza? Jeżeli korzystamy z oprogramowania Windows Defender lub Microsoft Security Essentials, dodatek do przeglądarki będzie automatycznie usuwany.

Dzięki temu nasza przeglądarka zostanie zabezpieczona przez ewentualną zmianą silnika wyszukiwania bez naszej wiedzy. W bazie Microsoftu Ask Toolbar jest charakteryzowany jako „niechciane oprogramowanie”.

W rozmowie z The Register przedstawiciele Microsoftu wyjaśniają, że najnowsza wersja Ask Toolbar jest niezgodna z polityką firmy, gdyż potrafi się aktualizować automatycznie po każdorazowym włączeniu przeglądarki.

Obecnie nie wiadomo, czy Microsoft weźmie na celownik także inne toolbary.

Źródło: Neowin