Instalki.pl » Aktualności » Software » iOS 9: Apple stawia na Siri i zaawansowany multitasking na iPadzie
Wtorek, 09 Czerwiec 2015 11:50, Wpisany przez Wojtek Onyśków
iOS 9 - co nowego
Jednym z głównych tematów wczorajszej konferencji Apple był iOS. Dziewiąta odsłona systemu skupia się na inteligentniejszym działaniu Siri, rozbudowanym wyszukiwaniu oraz zaawansowanej wielozadaniowości na iPadzie. Apple udostępniło już wersję beta dla deweloperów, a finalna kompilacja powinna ukazać się po wakacjach.

Apple już na wstępie poinformowało, że przez ostatnie miesiące pracowało nad tym, by iOS 9 był nie tylko szybszy od swojego poprzednika, ale również zużywał mniej baterii i oferował usprawnione zabezpieczenia.

Jedną z najważniejszych nowości jest jednak usprawniona Siri. Apple chciało sprawić, by iOS był inteligentniejszy i oferował funkcje podobne do tych, które znamy z Google Now czy Cortany, czyli produktów konkurencji.

Siri będzie się starać lepiej rozumieć użytkownika. Przykładowo, jeżeli codziennie rano biegamy, iPhone uzna to za część naszego dnia. Jeśli zatem w godzinach porannych podłączymy słuchawki, system automatycznie włączy aplikację muzyczną, by zaplanować soundtrack na jogging.

W iOS 9 Siri może automatycznie dodawać wydarzenia do naszego kalendarza na podstawie odebranych informacji, aktualizować dane na temat natężenia ruchu na drodze do celu czy informować nas, kiedy musimy wyjść, by zdążyć na umówione spotkanie. To jednak nie koniec. Jeżeli zadzwoni do nas nieznany numer, Siri postara się wyszukać informacje na jego temat w internecie.

ios 9 1Z Siri będzie można porozmawiać na więcej tematów

Wirtualna asystentka Apple będzie także rozumieć więcej komend wypowiedzianych w „naturalnym” języku. Użytkownicy nie będą musieli trzymać się sztywnych reguł, by wydać polecenie Siri.

Choć Siri otrzymała sporo nowych możliwości, Apple od razu zaznaczyło, że algorytmy nie będą czytać prywatnych wiadomości użytkowników, skanować zdjęć czy pozyskiwać informacji z innych miejsc. To użytkownik decyduje, do jakich treści system może mieć dostęp.

W iOS 9 pojawi się także nowa aplikacja - News. To nic innego, jak zbiór najświeższych informacji z całego świata zamknięty w wizualnie atrakcyjnej formie. Usługa będzie początkowo dostępna w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Australii.

iOS 9 pozwoli zewnętrznym deweloperom wykorzystywać API współpracujące z wyszukiwarką Spotlight. Dzięki temu w wynikach wyszukiwania będą mogły być prezentowane informacje pochodzące bezpośrednio z aplikacji. W taki sposób będzie można także uruchamiać poszczególne pozycje.

ios 9 3Usprawniona wyszukiwarka Spotlight

Usprawnieniu uległy również mapy. Mogą one teraz prezentować informacje na temat transportu publicznego - oczywiście wyłącznie w wybranych miastach. Na mapie pojawią się także nowe dane - np. czy wybrany sklep obsługuje płatności Apple Pay.

ios 9 4Transport publiczny na mapach

Sporo zmian czeka użytkowników iPadów. Tablety w końcu będą mogły wyświetlać dwie aplikacje jednocześnie na podzielonym ekranie. Każda z nich jest w pełni responsywna, a proporcje poszczególnych okienek można zmieniać za pomocą specjalnego suwaka. Pojawi się także tryb Picture in Picture. Za jego pomocą będziemy mogli wyświetlić film w małym oknie innej aplikacji. Możliwe będzie np. oglądanie wideo i jednoczesne pisanie wiadomości e-mail.

iPady otrzymają także nowy sposób przełączania się pomiędzy aplikacjami. Wystarczy przeciągnąć palcem od prawej strony ekranu, by szybko włączyć inną aktywną aplikację. Co ciekawe, w taki sposób użytkownik może przenosić pliki - np. zdjęcie z aplikacji fotograficznej bezpośrednio na ekran tworzenia e-maila, by wysłać je w załączniku.

ios 9 5Multitasking na iPadzie

Tablety Apple otrzymają obsługę nowych gestów. Podczas pisania na wirtualnej klawiaturze wystarczy nacisnąć ekran dwoma palcami, by ten zamienił się w swego rodzaju touchpad. Pomoże to w szybkim ustawieniu kursora w wybranym przez nas miejscu.

Z mniejszych zmian w systemie warto wymienić nową funkcję oszczędzania baterii, która pojawi się w panelu ustawień. Ten ostatni otrzyma również funkcję wyszukiwania, by łatwiej odnajdywać interesujące nas opcje. W wirtualnej klawiaturze zaznaczone będą małe litery, dzięki czemu użytkownik łatwo rozpozna aktualny tryb wprowadzania tekstu.

ios 9 6Funkcja oszczędzania baterii

Funkcja ReplayKit pozwoli natomiast nagrywać i w łatwy sposób dzielić się powtórką z właśnie rozegranej gry. W systemie będzie także można całkowicie wyłączyć wibracje.

iOS 9 jest już dostępny dla deweloperów. Otwarta beta dla wszystkich użytkowników zadebiutuje w lipcu, natomiast finalnej wersji systemu możemy się spodziewać jesienią.

Źródło: Apple