Instalki.pl » Aktualności » Software » OS X El Capitan - nowa wersja systemu od Apple
Wtorek, 09 Czerwiec 2015 08:42, Wpisany przez Wojtek Onyśków
osx el capitan 1
Podczas wczorajszej konferencji Apple zaprezentowało nie tylko nową usługę muzyczną, ale także kolejną wersję swojego systemu operacyjnego. El Capitan, bo tak został nazwany, skupia się nie tylko na nowych funkcjach, ale również na odpowiedniej wydajności. Apple chwali się, że system jest znacznie szybszy od swojego poprzednika.

OS X 10.11 El Capitan oferuje kilka interesujących nowości. Zarządzanie pocztą w trybie pełnoekranowym będzie znacznie łatwiejsze. Wszystko dzięki implementacji intuicyjnych gestów, które pozwolą np. na szybkie usunięcie wiadomości. Użytkownik będzie mógł także przenieść ekran tworzenia nowej wiadomości na dół, by w tym samym czasie przeglądać otrzymane maile. Tworzenie wiadomości będzie bardziej intuicyjne - wszystko dzięki implementacji kart. Za ich pomocą użytkownik będzie mógł pracować nad kilkoma wiadomościami jednocześnie.

Zmian doczekała się także przeglądarka Safari. Użytkownicy będą mogli przypinać najczęściej odwiedzane strony do specjalnego paska zlokalizowanego w lewym górnym rogu. Pojawi się także ikona wskazująca, która karta przeglądarki wydaje dźwięki. Podobne rozwiązanie już od dłuższego czasu znajdziemy w Google Chrome.

osx el capitan 2Przypinanie stron w Safari

Dużą aktualizację otrzymała wyszukiwarka Spotlight. Za jej pomocą możemy teraz sprawdzić pogodę czy wynik ostatniego meczu ulubionej drużyny. Wszystko to dzięki prostym komendom. Spotlight ma rozumieć „naturalny język”. Po wpisaniu np. „wyświetl wszystkie zignorowane wiadomości e-mail” system zrozumie, o co nam chodzi i wykona czynność.

W El Capitan pojawi się również funkcja znana z Windowsa. Użytkownicy będą mogli uruchamiać dwie aplikacje jednocześnie na podzielonym ekranie. Usprawniona została także praca na wirtualnych pulpitach.

osx el capitan 4Split View - dwie aplikacje jednocześnie na ekranie

W systemie pojawi się także Metal - specjalne APU, odpowiednik DirectX 12 oraz AMD Mantle. Technologia ta zapewni deweloperom niskopoziomowy dostęp do sprzętu, dzięki czemu renderowanie grafiki będzie wydajniejsze.

osx el capitan 3Spotlight - systemowa wyszukiwarka otrzymała nowe funkcje

OS X El Capitan będzie dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników komputerów Mac. Oficjalnej premiery możemy się spodziewać jesienią, jednak już latem Apple uruchomi otwarte beta testy.

Źródło: Apple