Instalki.pl » Aktualności » Software » Mozilla o przyszłości Firefoksa
Piątek, 23 Maj 2008 15:16, Wpisany przez Administrator
Finalna wersja Firefoksa 3.0 nie została jeszcze wydana a już mówi się o kolejnej edycji popularnej przeglądarki.

Mike Schroepfer, wiceprezydent do spraw technologii Fundacji Mozilla zapowiedział, że Firefox 3.1 zostanie upubliczniony sześć miesięcy po wydaniu finalnej wersji 3.0. Oznacza to, że wersji 3.1 można spodziewać się jeszcze w 2008 roku. Razem z tym wydaniem udostępniona zostanie platforma Mozilla 1.9. Czas opublikowania wydania 3.1 zbiega się z premierą mobilnej wersji przeglądarki o nazwie Fenek.

Schroepfer poinformował, że wiele funkcji które miały być dostępne w Firefoksie 3.0 nie są do końca gotowe ale do zakończenia prac niewiele brakuje. Dlatego też Fundacja szykuje się na wydanie wersji 3.1 która będzie zaopatrzona z brakujące funkcje. Wśród nich znaleźć można wsparcie dla znacznika (video) języka HTML 5, obsługę cross-site XmlHttpRequest (XHR). Pojawią się także więcej funkcji w nowym pasku adresowym oraz pasku wyszukiwania. Programiści zapowiadają lepsza integrację z systemami operacyjnymi oraz przyśpieszenie działania.

Przedstawiciel Mozilli podał również kilka informacji na temat Firefoksa 4.0. Wersja ta planowana jest na 3 lub 4 kwartał 2009 r. Jednocześnie światło dzienne ujrzy platforma Mozilla 2.0. Czwarte wydanie popularnego liska zawierać ma nowy engine JavaScriptu - ActionMonkey, który jest efektem współpracy Mozilli i Adobe nad projektem Tamarin, wirtualną maszyną JavaScriptu, której kod źródłowy Adobe otworzyło pod koniec 2006 roku.

Źródło: Adam Golański, Webhosting.pl