Instalki.pl » Aktualności » Software » Przegląd nowości w Windows 8.1 Update 1
Poniedziałek, 03 Luty 2014 15:26, Wpisany przez Wojtek Onyśków

update 1

Pierwsza większa aktualizacja dla Windows 8.1 oficjalnie zadebiutuje 11 marca bieżącego roku, jednak pliki ISO z tym systemem już teraz wyciekły do sieci, dzięki czemu możemy się bliżej przyjrzeć zmianom, jakie Microsoft przygotował dla swoich użytkowników. Czy dzięki nim obsługa kafelkowego interfejsu będzie przyjemniejsza, a Windows 8.1 zyska na wartości?

Wersja systemu, która pojawiła się w internecie, datowana jest na 15 stycznia 2014 roku i prawdopodobnie do dnia premiery zajdą w niej jeszcze drobne poprawki. Jednak już na podstawie aktualnie dostępnego materiału możemy nakreślić główne zmiany w systemie i stwierdzić, czy okażą się one przydatne.

Zmiany rozpoczynają się od ekranu startowego, na którym widzimy aplikacje w postaci kafelków. Microsoft postanowił uprościć ich kontrolę poprzez dodanie specjalnych opcji, które aktywowane są po naciśnięciu prawego przycisku myszy na wybranym kafelku. Z rozwijanego menu możemy odinstalować aplikację, ukryć ją na ekranie startowym czy zmienić jej wielkość. Jak widać Microsoft chce uprościć te czynności do minimum, udostępniając je pod prawym przyciskiem myszki.

update 1 prawoklik kafelki
Opcje kafelków po naciśnięciu prawego przycisku myszki

To, co od razu rzuca się w oczy, to przycisk zamknięcia systemu umiejscowiony w prawym górnym rogu ekranu startowego. Po jego kliknięciu możemy zadecydować o sposobie zamknięcia systemu (zamknięcie, restart, tryb uśpienia). Zaraz obok niego znalazł się również przycisk odpowiedzialny za wyszukiwanie w systemie. Po jego kliknięciu jesteśmy przenoszeni na tradycyjny ekran wyszukiwania, znajdujący się w panelu po prawej stronie. Jego działanie nie zostało zmienione. Uproszczony został natomiast dostęp.

update 1 przycisk zamykania
Opcje zasilania bezpośrednio na ekranie startowym

update 1 wyszukiwanie
Ułatwiony dostęp do wyszukiwania plików

Nowością jest także sposób uruchamiania aplikacji metro. Wcześniej działały one w trybie pełnoekranowym. Aktualizacja Update 1 wprowadza specjalny pasek z nazwą aplikacji oraz szeregiem opcji, dzięki którym możemy je kontrolować. Znajdziemy tu zarówno opcję minimalizowania, zamknięcia (nie trzeba już przeciągać aplikacji z góry na dół), jak i uruchomienia w trybie snap view. Pasek wyświetla się w momencie, gdy najedziemy na górną krawędź aplikacji. Dzięki tym opcjom obsługa kafelkowego interfejsu za pomocą klawiatury i myszki nabiera należnego kolorytu i nie irytuje, jak wcześniej.

update 1 pasek aplikacji
Nowy pasek ułatwia obsługę aplikacji za pomocą myszki

Zmiany dosięgły także widok klasycznego pulpitu, a konkretniej - pasek zadań umiejscowiony na dole ekranu. Może on teraz wyświetlać uruchomione aplikacje metro, dzięki czemu zarządzanie nimi jest znacznie łatwiejsze. Ponadto, poszczególne pozycje możemy przypiąć do paska, podobnie jak zwykłe programy systemu Windows. Po najechaniu na nie wyświetla się natomiast podgląd aplikacji.

update 1 pasek zadan
Aplikacje metro widoczne na pasku zadań klasycznego pulpitu

update 1 pasek zadan podglad
Podgląd aplikacji na pasku zadań

Ostatnią z widocznych zmian jest dodanie odnośnika do panelu sterowania na karcie ustawień komputera.

update 1 panel sterowania
Odnośnik do panelu sterowania znalazł się na karcie ustawień

Aktualizacja Update 1 nie rewolucjonizuje sposobu, w jaki korzystamy z kafelkowego Windowsa, jednak wprowadza szereg ciekawych usprawnień, które spodobają się przede wszystkim użytkownikom korzystającym z klasycznej klawiatury i myszki. Ciekawie wygląda integracja aplikacji metro ze zwykłym pulpitem i wyświetlanie ich na pasku zadań. Być może dzięki temu niektóre osoby przekonają się do programów pochodzących z Windows Store. Microsoft zdecydowanie idzie w dobrym kierunku, a kolejne zmiany wprowadzane do najnowszych okienek dobrze rokują na przyszłość.

Aktualizacja Update 1 powinna pojawić się dla wszystkich użytkowników Windowsa 8.1 już 11 marca bieżącego roku.