Nowy Pajączek obsługuje HTML 5

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Nowy Pajączek obsługuje HTML 5
HTML 5 to następca wersji 4-tej języka służącego do tworzenia stron WWW w Internecie. W stosunku do poprzedniej specyfikacji, do HTML 5 wprowadzono liczne zmiany mające na celu zwiększenie atrakcyjności, interaktywności i łatwości tworzenia multimedialnych stron internetowych. W standardzie pojawiły się także znaczniki, które sprawiają, że treść stron internetowych może być lepiej dostępna dla osób niepełnosprawnych. HTML 5 zapewnia również wsteczną kompatybilność, aby użytkownicy starszych przeglądarek, które nie wspierają HTML 5, mogli nadal korzystać z treści stron tworzonych w nowym standardzie. Nowości i różnic między HTML 4 i HTML 5 jest wiele, ale ważne jest to, że dzięki zmianom, dokonał się skok jakościowy w zakresie możliwości tworzenia atrakcyjnych stron internetowych. Najnowsza wersja Pajączka 5, która właśnie została opublikowana, wspiera oczywiście oba standardy, umożliwiając wygodne przejście na nową technologię oraz tworzenie i testowanie stron WWW przez użytkowników.

HTML 5 jest obecnie domyślnym językiem dla tworzonych od nowa dokumentów w Pajączku. Wsparcie dla nowego standardu obejmuje podpowiedzi kodu dostępne po kombinacji klawiszy CTRL+SPACJA w obrębie znacznika, wsparcie w inspektorze znaczników w głównym oknie programu i w oknach edycyjnych znaczników. Dużym udogodnieniem jest możliwość wyświetlania pomocy kontekstowej do wybranych znaczników HTML. Wystarczy ustawić kursor na znaczniku w dokumencie i wcisnąć kombinację CTRL+F1, aby zobaczyć opis wybranego znacznika. Program umożliwia również sprawdzanie poprawności dokumentów HTML 5, a same znaczniki można także umieszczać w dokumencie za pomocą zakładki „Języki programowania”.

Pajączek znany był od zawsze z licznych i wygodnych schematów kolorowania. Od bieżącej wersji wszystkie schematy kolorowania dostępne w Pajączku otrzymały definicje znaczników HTML 5. Ulepszone zostały również schematy kolorowania kodu PHP oraz CSS.

Nowa wersja Pajączka uzyskała również odświeżony wygląd okienek ustawień programu, a okno ustawień połączeń FTP, a konkretnie lista serwerów FTP, otrzymała nową funkcjonalność. Po pierwsze obok listy dodany został przycisk umożliwiający przetestowanie połączenia ze wszystkimi serwerami na liście w jednym przebiegu, co w przypadku posiadania długiej listy zarządzanych serwerów FTP może być przydatne w utrzymaniu porządku. Wynik testu wyświetlany jest w kolumnie „Status połączenia”. Dodatkowo na liście pojawiła się kolumna „Grupa”, która umożliwia sortowanie listy wg grupy, do której przypisany jest serwer.

Wersję testową Pajączka można pobrać z naszego działu download.

Źródło: Cream Software

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.