Instalki.pl » Aktualności » Software » Ubuntu na tablety gotowe do pobrania
Piątek, 22 Luty 2013 21:01, Wpisany przez Rafał Kowalewski

Ubuntu na smartfonie

We wtorek, 19 lutego, firma Canonical oficjalnie potwierdziła nadejście dystrybucji Ubuntu na tablety. Dziś system oparty na jądrze Linux został oficjalnie udostępniony. Pod względem oferowanych funkcji, Ubuntu nie odstaje od najpopularniejszych systemów mobilnych, łącząc  w sobie najlepsze cechy Androida oraz Windows 8. Ubuntu jest gotowy do pobrania i instalacji na tabletach Nexus.

Mobilny system Ubuntu udostępniono w wersji deweloperskiej, jednak zgodnie z opiniami pierwszych testerów, warto wypróbować dystrybucję już teraz. Oficjalnie Ubuntu można zainstalować na telefonie Galaxy Nexus lub Nexus 4 oraz na tabletach Nexus 7 lub Nexus 10. Ponieważ wydawca udostępnił także kod źródłowy, można liczyć na to, że już niedługo pojawią się nieoficjalne wersje na kolejne modele.

Wśród najciekawszych funkcji Ubuntu warto wymienić podział ekranu między dwie niezależnie działające aplikacje. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można po prostu wygodnie robić dwie rzeczy naraz. Na tabletach z Ubuntu można także tworzyć konta użytkowników (także w trybie gościa) oraz kontrolować działanie aplikacji za pomocą komend głosowych.

Niedawne zmiany wprowadzone w projekcie Ubuntu wskazują na to, iż głównym celem Canonical jest tworzenie prostych OS, które nadają się zarówno na komputery osobiste z niższej półki jak i urządzenia mobilne klasy premium. Rezultatem działań ma być platforma, którą można uruchomić na dowolnym urządzeniu. Tym samym Ubuntu upodabnia się do idei Windows 8.Instrukcje dotyczące instalacji Ubuntu znajdują się na stronie wiki.ubuntu.com. Warto pamiętać, że jest to wersja rozwojowa, której uruchomienie może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Źródło: ITPro, T3, CW, H-Online