Instalki.pl » Aktualności » Rozrywka » Strefa Gracza 34: Nowa forma sztuki
Piątek, 01 Lipiec 2011 15:01, Wpisany przez Rafał Predko
Witajcie gracze. Gry komputerowe jak wiemy, dzielą się na wiele gatunków, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie. Tworzone są tytuły których odbiorcami powinni być wyłącznie dorośli gracze, jak i skierowane do najmłodszych. Wśród obydwu tych kategorii funkcjonują różnorodne gatunki które z kolei możemy podzielić na produkcje przeznaczone do rozgrywek sieciowych i oferujących zabawę dla pojedynczego gracza. Wśród tych zaś, znajdujemy produkcje o przeróżnej tematyce, ukazujące tym samym całkowicie odmienne sposoby interpretacji rzeczywistości, także tej alternatywnej. Idąc dalej tym tropem, stanie się oczywistym, że gry komputerowe to prawdziwe dzieła sztuki skrojone na miarę naszych czasów. Ich twórcy zaś, to artyści, w głowach których rodzą się wspaniałe światy, niecodzienne postaci, czy też prawdziwie zaskakujące sytuacje i wydarzenia. Dzieląc się swoimi dziełami, pozwalają nam przeżyć wspaniałe przygody, które powstały dzięki impulsowi zwanemu natchnieniem. O tym że gry komputerowe to sztuka świadczy ponadto fakt, że jak każda inna forma działalności artystycznej mają one zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Podobnie też jak w przypadku innych środowisk artystycznych, również w branży gier komputerowych, współistnieją dwie płaszczyzny, tworzona z myślą o zarobku - komercyjna oraz niezależna - będąca wynikiem pasji oraz chęci zaprezentowania własnego potencjału przed szerszą publicznością. Jak co tydzień więc prezentujemy te z tytułów, które zrobiły na nas największe wrażenie. Oto one...


Magic: The Gathering - Tactics to znakomita, do tego darmowa gra strategiczna przeznaczona do prowadzenia wieloosobowych rozgrywek za pośrednictwem Internetu. Dzięki niej przeniesiemy się do krainy znanej z gry karcianej, z której zaczerpnięty został tytuł powyższego programu. Z pierwowzoru zaczerpnięto również stworzenia, które kontrolujemy w trakcie walki. Ta jednak prezentuje się zgoła inaczej niż w sławetnej karciance, bowiem wszystkie postaci, przeniesiono tu do trójwymiaru a sama walka odbywa się na zasadach zbliżonych do tych, które znamy z serii Heroes of Might and Magic. Oprócz epickiego trybu Multiplayer gra posiada również całkiem pokaźną kampanię dla pojedynczego gracza, dlatego miłośnicy samotnych starć, również nie powinni być zawiedzeni. Oprawa audiowizualna programu prezentuje się znakomicie a rozgrywka sprawia, że po rozpoczęciu zabawy, niełatwo jest oderwać się od monitora.
Pobierz: Magic: The Gathering – Tactics

King of The Streets to niesamowicie grywalna i wspaniale wykonana darmowa, brutalna bijatyka która zasadami przypomina to co widzieliśmy w serii Mortal Kombat. Gra oferuje możliwość wyboru jednej spośród dziewięciu oryginalnych, zaprojektowanych specjalnie na potrzeby gry, postaci. Różnią się one od siebie zarówno wyglądem jak i technikami walki. Każda z nich posiada zarówno podstawowe jak i typowe dla siebie ciosy specjalne, wykonywane za pomocą kombinacji klawiszy. Rozgrywka odbywać może się w dwóch trybach Versus oraz Story. Co ciekawe, wzorem sławetnego Mortala, po zwycięskiej walce mamy możliwość w spektakularny sposób wykończyć przeciwnika. Szata graficzna oraz oprawa dźwiękowa programu prezentują się wyśmienicie dzięki czemu otrzymujemy produkt prawdziwie godny uwagi.
Pobierz: King of The Streets

Moki Combat to ciekawa, nietypowa i bardzo wciągająca darmowa gra zręcznościowa, która przeniesie nas do tropikalnej dżungli. Wcielamy się tu w postać etnicznego wojownika, który mknąc na swoim wierzchowcu, dzierży w dłoniach długą dzidę, która stanowiąc jego broń służy do pokonywania nadjeżdżających z naprzeciwka przeciwników. Potyczki wyglądają widowiskowo a to za sprawą silnika fizycznego zastosowanego w powyższym produkcie. Dzięki rozwiązaniom technicznym, określanym jako „rag doll”, każde starcie wygląda inaczej i praktycznie niemożliwym jest uświadczyć identycznie wyglądającego pojedynku. Starcia prezentują się w sposób przypominające pojedynki rycerskie, podczas których galopujący na koniach rycerze, kruszą kopie na zbrojach przeciwnika. Moki Combat, cechuje się kolorową, dopracowaną grafiką, znakomitymi efektami, odwzorowującymi zachowanie praw fizyki oraz klimatyczną ścieżką dźwiękową.
Pobierz: Moki Combat

Magnesian to znakomicie wyglądająca, darmowa platformówka z elementami gry logicznej, której dynamiczna akcja pozwala nam przenieść się do cybernetycznego, futurystycznego świata. Wcielamy się tu w postać osobnika wyposażonego w urządzenia działające na zasadzie siły magnetycznej, dzięki którym możliwe jest przesuwanie znajdujących się na drodze przedmiotów a także ciskanie nimi w przeciwników. Ponadto nasz bohater potrafi także wysoko skakać oraz rozpędzać się, osiągając zawrotną prędkość. Oprócz czysto zręcznościowych wyzwań, czekają nas również momenty wzmożonego wysiłku umysłowego. Grafika powstała na silniku Unreal, dzięki czemu to co zobaczymy na ekranie prezentuje się niczym w pełni komercyjny produkt.
Pobierz: Magnesian

Wind and Water: Puzzle Battles to niezwykle ciekawa i bardzo rozbudowana gra logiczna, stanowiąca komputerową reedycję konsolowego hitu, który w 2007 roku święcił triumfy na konsolach w Japonii. Zasady rozgrywki są banalnie proste, jednak dzięki rozbudowanemu systemowi zabawy mamy możliwość na długo zatopić się w przedstawionym w niej świecie. Rozgrywka odbywa się na dwóch rodzajach planszy, gdzie pierwszą z nich stanowi ekran przypominający mapę, po której wędrujemy odwiedzając różne miejsca. W niektórych z nich czekają nas pojedynki i gdy tylko na niego natrafimy, zostaniemy przeniesieni do planszy w której odbywa się typowo logiczna rozgrywka. Jej zasady polegają na tym, by układać różnokolorowe klocki w grupy o tych samych barwach. Takie postępowanie owocuje tym, że połączone elementy znikają a my otrzymujemy premię punktową. Grafika oraz efekty dźwiękowe prezentują cukierkowy klimat a sama gra pozbawiona jest jakichkolwiek elementów przemocy. Dzięki temu z powodzeniem jej grywalnością cieszyć będą mogli się również młodsi gracze.
Pobierz: Wind and Water: Puzzle Battles

The Iconoclasts to prześwietna, i wykonana z dużym profesjonalizmem, darmowa gra platformowa. Wcielamy się tu w postać zawadiackiego dziewczęcia, które wędrując poprzez niebezpieczny świat, poszukuje skarbów i walczy ze strzegącymi ich kreaturami. W sprawnym pacyfikowaniu przeciwników, pomaga energetyczna spluwa, z której strzelamy do napotkanych niemilców. Broń została skonstruowana w taki sposób, by możliwym było za jej pomocą oddawanie zarówno zwykłych strzałów, jak i wywoływanie potężniejszych eksplozji. Za ich pośrednictwem zniszczyć możemy różnego typu przeszkody, blokujące drogę lub też zadać poważniejsze obrażenia tzw. Bossom. Przeciwnicy, których napotkamy na swej drodze, to najczęściej łatwe do pokonania ciapciaki, które giną po otrzymaniu kilku zaledwie strzałów, jednak gdy przyjdzie nam stanąć oko w oko ze wspomnianym powyżej Bossem, walka zmieni się w dużo bardziej wymagające wyzwanie. Oprawa audiowizualna prezentuje poziom, który w parze z grywalnością, pozwala określić The Iconoclasts, jako grę mocno wybijającą się spośród darmowych a nawet komercyjnych platformówek
Pobierz: The Iconoclasts


Zobacz również: