Nowa stacja TVP Nauka. Telewizja Polska chce mieć własny odpowiednik Discovery czy Planete

Jan DomańskiSkomentuj
Nowa stacja TVP Nauka. Telewizja Polska chce mieć własny odpowiednik Discovery czy Planete
Jeśli lubicie treści popularnonaukowe, to w ramach powszechnie dostępnych stacji telewizyjnych, wkrótce będziecie mieli okazję na chłonięcie programów o astronomii, technologii, medycynie, przyrodzie, fizyce i chemii, archeologii czy innych gałęziach nauki w kolejnym miejscu. Między innymi takie właśnie działy możemy już teraz znaleźć na stronie internetowej nowopowstającej stacji telewizyjnej TVP Nauka. Program ma wystartować już w październiku, ale jeszcze wcześniej w sierpniu doczekamy się pierwszej transmisji internetowej.

Pierwsza stacja o szerokiej tematyce popularno-naukowej w portfolio TVP

Widać ekipa stojąca za TVP chce mieć swój odpowiednik Discovery, Planete czy National Geographics, choć z dużym naciskiem na polską myśl techniczną oraz dorobek i potencjał polskiej nauki. W ramach programowych TVP Nauka, będą znajdować się treści popularno-naukowe, edukacyjne, publicystyczne i filmy dokumentalne o tematyce szeroko pojętej nauki. Jeśli chodzi o podobny profil treści, to jak na razie TVP dysponuje tylko kanałami TVP Dokument i TVP Historia. Nowa stacja będzie przedłużeniem serwisu internetowego TVP Nauka (nauka.tvp.pl), który nie zniknie z sieci, a jego materiały będą w najbliższej przyszłości mocno zazębiać się z ramówką kanały telewizyjnego. Koszt przygotowania oferty programowej i dystrybucji TVP Nauka miałby wynosić 40 milionów złotych.

Nowa stacja TVP Nauka. Telewizja Polska chce mieć własny odpowiednik Discovery

Tak obecnie wygląda witryna TVP Nauka, jeszcze przed oficjalnym startem nadawania kanału / Foto: własne (nauka.tvp.pl)

Stacja TVP Nauka ma rozpocząć nadawanie w poniedziałek 3 października i będzie obecna także dla odbiorców naziemnej bezpłatnej telewizji. Znacznie wcześniej, bo już za kilka dni w piątek 12 sierpnia o godzinie 20:00, TVP Nauka przeprowadzi pierwszą transmisję online. Streamem będzie „Noc Perseidów” dostępna na stronie internetowej tvp.pl (zapewne konkretnie na wspominanej już nauka.tvp.pl). Widzowie prześledzą w nim na żywo okiem Obserwatorium Astronomicznego w Truszczynach spadające meteoryty. Co ciekawe pomysłodawcą akcji „Noc Perseidów”, która miała już wiele odsłon w ostatnich latach, jest sam dyrektor TVP Nauka Robert Szaj.

Zobacz również: Morele przegrało z nim w sądzie. Wciąż nie wysyłali RTX 3060 Ti i miarka się przebrała

Źródło: własne / wirtualnemedia / Foto tytułowe: Pixabay/własne/TVP

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.