Instalki.pl » Aktualności » Rozrywka » Masz radio w samochodzie? Poczta Polska: trzeba za nie zapłacić
Piątek, 05 Sierpień 2022 13:34, Wpisany przez Maksym Słomski
abonament rtv kierowcy
A to Polska właśnie.

Abonament RTV to temat wracający niczym bumerang - cyklicznie, co kilka miesięcy. Przymusowa danina, którą powinien płacić każdy Polak dysponujący odbiornikiem radiowym lub telewizyjnym jest w rzeczywistości fikcją. Z jednej strony nie płaci go około 3 miliony gospodarstw domowych, a z drugiej nawet politycy są zgodni co do tego, że abonament RTV powinno się zlikwidować. Poczta Polska właśnie przypomniała, że opłatę powinni ponosić także... kierowcy aut!

Czytaj również: Kary za niezapłacony abonament RTV. Poczta Polska chwali się skutecznością

Abonament RTV za radio w samochodzie


Abonament RTV to podatek płacony niezależnie od tego, czy z radia lub telewizji korzystacie. Jeśli w Waszym domu jest radio lub telewizor, powinniście je zarejestrować na poczcie i finansować między innymi Telewizję Polską. Zgodnie z prawem podatek ten powinni płacić również posiadacze samochodów.

Rzecznik prasowy Poczty Polskiej w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl nie ma wątpliwości, że kierowcy powinni dokładać się do publicznych mediów.

"Choć abonament RTV kojarzy się głównie z obowiązkiem dotyczącym gospodarstw domowych, to płacić powinni też posiadacze odbiorników samochodowych. - Poczta Polska realizuje zadania związane z usługą RTV zgodnie z zapisami Ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (tekst jednolity Dz. U. z 2020, poz.1689) w zakresie przyjmowania, ewidencjonowania oraz kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłat abonamentowych. Przedmiotowy akt prawny obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu czy np. w samochodzie" - twierdzi Daniel Witowski.

muzyka w samochodzie
Źródło: Canva Pro

Co istotne, jeśli płaci się za abonament RTV w ramach gospodarstwa domowego, auto z radiem można użytkować niejako w gratisie.

Zobacz też: Nie płacisz abonamentu RTV? Państwo ma na Ciebie sposób

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, na którą jest zarejestrowany samochód... powinny płacić ekstra. Mówi o tym Elżbieta Karasiewicz z Wydziału Abonamentu RTV, Departamentu Mediów Publicznych Biura KRRiT: "Obowiązek rejestracji i zapłaty abonamentu dotyczy przedsiębiorstw, instytucji oraz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek ten wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiowy (art. 2 ust. 4 ustawy o opłatach abonamentowych z zastrzeżeniem art. 2 ust. 5 pkt 2). W konsekwencji należy uznać, że opłatę abonamentową należy uiścić za każdy samochód firmowy, który jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej".

Szaleństwo? Tak właśnie określają powyższe słowa internauci.

Czy ktokolwiek jest w stanie udowodnić, że Wasze auto wyposażone jest w radio? Tutaj zdania są podzielone. W nowoczesnych samochodach nie ma przecież radia, tylko zaawansowane systemy multimedialne. Idąc tym tropem abonament RTV powinni płacić użytkownicy smartfonów i tabletów, a przecież go nie płacą.

Nie wydaje się, aby ktokolwiek użytkujący samochód rejestrował swój samochodowy odbiornik na poczcie. A może są wśród czytelników naszego serwisu osoby, które to uczyniły?

Abonament RTV 2022 - wysokość


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła w połowie ubiegłego roku następujące stawki abonamentu RTV na 2022 rok:

 • Wysokość abonamentu radiowego w 2022 roku za 1 miesiąc to 7,50 złotych
 • Wysokość abonamentu radiowo-telewizyjnego w 2022 roku za 1 miesiąc to 24,50 złotych

Zniżki czekają na osoby opłacające daninę z góry po tym terminie na kilka miesięcy z góry.

abonament rtv samochod 2
Źródło: Canva Pro

Wysokość abonamentu radiowego w 2022 roku płatnego z góry:

 • 14,60 zł za dwa miesiące
 • 21,60 zł za trzy miesiące
 • 42,80 zł za sześć miesięcy
 • 81,00 zł za rok kalendarzowy

Wysokość abonamentu radiowo-telewizyjnego w 2022 roku płatnego z góry:

 • 47,50 zł za dwa miesiące
 • 70,60 zł za trzy miesiące
 • 139,70 zł za sześć miesięcy
 • 264,60 zł za rok kalendarzowy

Abonament RTV 2022 - zwolnienia


Ustawowo zwolnione z płacenia abonamentu RTV ustawowo są osoby:

 • powyżej 75. roku życia (bez dodatkowego wniosku)
 • inwalidzi wojenni lub wojskowi
 • osoby z I grupy inwalidzkiej
 • osoby powyżej 60. roku życia z prawem do emerytury w wysokości nie przekraczającej 50% średniego wynagrodzenia
 
abonament rtv samochod 1
Telewizor. Na telewizorze scena z filmu "Dzień Świra". | Źródło: mat. własny

Kara za niepłacenie abonamentu RTV w 2022 roku


Kara za niepłacenie abonamentu RTV w 2022 roku wynosi 735 złotych. Państwo może ją ściągnąć nawet za kilka lat wstecz.

Jak nie płacić abonamentu RTV?


To proste, wystarczy nie rejestrować odbiornika. Kontroler Poczty Polskiej nie ma prawa wejść do Twojego domu lub mieszkania, ani też samochodu i skontrolować, czy masz w nich radio lub telewizor. Nie ma ku temu odpowiedniej podstawy prawnej.

Poczta Polska może efektownie ścigać tylko te osoby, które kiedyś zarejestrowały odbiornik. Odbiornik zarejestrowany da się łatwo wyrejestrować.

Źródło: wirtualnemedia