Nie płacisz abonamentu RTV? Państwo ma na Ciebie sposób

Maksym SłomskiSkomentuj
Nie płacisz abonamentu RTV? Państwo ma na Ciebie sposób
W maju bieżącego roku Poczta Polska chwaliła się wysoką skutecznością w walce z osobami nie płacącymi abonamentu RTV. Wysokość Abonamentu RTV w 2023 roku wzrośnie, co zniechęci jeszcze więcej osób do płacenia kontrowersyjnej daniny na rzecz państwa. Od 1 lipca 2021 roku Urząd Skarbowy ma kolejną broń przeciwko osobom nazywanym pogardliwie przez władze „telepajęczarzami”.

Abonament RTV 2022 – jak się go egzekwuje?

Od 1 lipca 2021 roku działa rozporządzenie uprawniające Urząd Skarbowy do podejmowania skutecznych działań wobec osób unikających płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Od minionego roku urzędnik może wystawić drogą elektroniczną wniosek w sprawie egzekucji długów i tytułów wykonawczych, co znacząca usprawnia i przyspiesza zajmowanie kont niepokornych Polaków. Nie płacisz abonamentu? Urząd Skarbowy sam ściągnie go z Twojego konta.

Czy abonament RTV trzeba płacić? Jakie kary grożą za niepłacenie abonamentu? Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Czy abonament RTV trzeba płacić? Czy muszę wpuszczać kontrolera Poczty Polskiej?

Abonament RTV jest obowiązkowy dla każdego użytkownika odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Jeżeli nigdy nie zarejestrowałeś telewizora, śpij spokojnie. Kontroler Poczty Polskiej nie ma prawa wejść do Twojego domu lub mieszkania i skontrolować, czy masz telewizor. Nie ma ku temu odpowiedniej podstawy prawnej.

Poczta Polska może efektownie ścigać tylko te osoby, które kiedyś zarejestrowały odbiornik. Polskie prawo nakłada obowiązek rejestrowania radia i telewizora w ciągu 14 dni od zakupu. W praktyce jest to przepis martwy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbiornik wyrejestrować.

abonament rtv 2

Telewizor. Na telewizorze scena z filmu „Dzień Świra”. | Źródło: mat. własny

Kara za niepłacenie abonamentu RTV w 2022 roku

Kara za niepłacenie abonamentu RTV w 2022 roku wynosi 735 złotych. Państwo może ją ściągnąć nawet za kilka lat wstecz.

Abonament RTV 2022 – kto nie musi płacić?

Ustawowo zwolnione z płacenia abonamentu RTV ustawowo są osoby:

  • powyżej 75. roku życia (bez dodatkowego wniosku)
  • inwalidzi wojenni lub wojskowi
  • osoby z I grupy inwalidzkiej
  • osoby powyżej 60. roku życia z prawem do emerytury w wysokości nie przekraczającej 50% średniego wynagrodzenia

Abonament RTV 2023 – wysokość

Opłata miesięczna za użytkowanie odbiornika radiowego ma wynosić 8,70 zł miesięcznie (7,50 złotych w 2022 roku). W przypadku odbiorników telewizyjnych lub telewizyjnych i radiowych opłata abonamentowa wyniesie 27,30 zł (obecnie 24,50 złotych). To odpowiednio 16-procentowy i 11,4-procentowy wzrost.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.