Instalki.pl » Aktualności » Rozrywka » Bitcoin stał się oficjalną walutą w Salwadorze
Wtorek, 07 Wrzesień 2021 18:30, Wpisany przez Piotr Malinowski
bitcoin salwador 1
Krok w przyszłość?

Temat kryptowalut nie cichnie. Pamiętam jak mówiono kiedyś, że mamy do czynienia z chwilowym wymysłem, o którym niedługo wszyscy zapomną. Cóż, tak się nie stało i coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w tzw. krypto. Doszło nawet do tego, iż właśnie pierwszy kraj na świecie uznał walutę Bitcoin jako prawny środek płatniczy.

Bitcoin oficjalną walutą w pierwszym kraju na świecie


Mowa oczywiście o Salwadorze położonym na terenie Ameryki Północnej. Prezydent tego państwa poinformował zeszłej nocy (czasu lokalnego) o kroku „przekształcającym historię” i zakupie 400 BTC, czyli równowartości około 72,2 mln. złotych. Co to oznacza dla mieszkańców? Cóż, przede wszystkim umożliwia im płacenie podatków Bitcoinami. Ponadto sklepy będą mogły wyświetlać ceny również w cyfrowej walucie. Dodatkowo BTC nie zostanie objęty podatkiem od zysków kapitałowych.

Tym samym w Salwadorze obowiązują teraz dwie waluty – Bitcoin oraz dolar amerykański. Decyzja tamtejszego rządu rzecz jasna wywołała skrajne emocje. Zwolennicy uważają, że ułatwiono migrantom wysyłanie pieniędzy do kraju, co ma zwiększyć rozwój gospodarczy. W Salwadorze bowiem właśnie takie przekazy stanowią 24% PKB. Dodatkowo zwiększyć się ma dostęp obywateli do przeróżnych usług finansowych – zwłaszcza, że około 70% populacji państwa nie ma założonego konta w banku.Przeciwnicy wskazują jednak, iż Bitcoin jest niestabilną walutą i koniec końców doprowadzi do jeszcze większego zachwiania sytuacji gospodarczej. Na razie jest jeszcze za wcześnie, by oceniać skutki wprowadzenia BTC, lecz bez wątpienia obydwie strony mają trochę racji. Idąc tropem znanego powiedzenia – czas pokaże.

Salwadorski rząd planuje teraz aktywne wspieranie rozwoju BTC i zachęcanie obywateli do skorzystania z „oferty”. W kraju pojawiło się 200 specjalnych bankomatów umożliwiających konwersję dolarów na BTC i odwrotnie. Dodatkowo wprowadzono dedykowany portfel cyfrowy o nazwie „Chivo”. Osoby decydujące się na jego założenie otrzymują BTC o wartości około 30 dolarów.

Pierwsze raporty wskazują jednak, iż na razie niewiele lokalnych korporacji czuje się gotowych na takie zmiany. Tylko kilka z nich planuje przyjęcie waluty, a niewiele więcej przygotowuje się do tego kroku. Nie wygląda to więc za ciekawie.

Źródło: Twitter, The Verge / Foto. pixabay.com (@MichaelWuensch)