Instalki.pl » Aktualności » Rozrywka » Powstała moneta w kształcie statuy Białego Wilka. To pierwsza taka na świecie
Czwartek, 25 Luty 2021 21:42, Wpisany przez Piotr Malinowski
bialy wilk statua moneta 1Robi wrażenie.


„Wiedźmin” to nie tylko książki, seriale oraz gry, ale także mnóstwo gadżetów. Fani marki mają w czym przebierać - począwszy od koszulek, kubków, a skończywszy na figurkach za kilkanaście tysięcy złotych. Właśnie o tych ostatnich przedmiotach chcielibyśmy dziś pomówić.

Statua z "Wiedźmina" dla kolekcjonerów


Mennica Gdańska zaprezentowała bowiem dosyć niecodzienny projekt. Mowa o monetach w kształcie statuy przedstawiającej Białego Wilka. Warto dodać, iż to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie. Trudno więc przejść wobec niego obojętnie.

geralt moneta 1Źródło: Mennica Gdańska

Głównym bohaterem jest tu moneta wykonana z litego srebra o wadze 1 kilograma. Została wyceniona na 17 999 złotych i trzeba przyznać, że prezentuje się zjawiskowo. Jak możemy przeczytać na stronie Mennicy Gdańskiej:

Majestatyczna poza Białego Wilka została wykuta w srebrze z zachowaniem wszelkich detali. Słynne miecze Wiedźmina zostały wyeksponowane, a dodatkowo miecz w ręku Geralta ozdobiono pismem runicznym. Nie zabrakło również amuletu cechu Białego Wilka, dumnie spoczywającego na szyi Wiedźmina. Szerokość statuy to 85 mm, długość 95 mm, a wysokość 152,6 mm. Każda moneta posiada numerowany rant.

Co warto zaznaczyć, nakład monety (o nominale 50 $) ograniczono do 100 sztuk. Jej aktualna cena niewątpliwie więc będzie regularnie rosnąć. Druga statua z kolei waży 5 uncji i można ją zakupić w przedsprzedaży za 2999 złotych. W tym przypadku pojawi się 1000 egzemplarzy.

To jednak nie wszystkie niespodzianki. Mennica Gdańska zapowiedziała, że powstanie więcej monet tego typu nawiązujących do uniwersum, a dokładnie 12 (włącznie z tą zaprezentowaną). Każda będzie nawiązywać do konkretnej postaci lub powieści autorstwa Andrzeja Sapkowskiego i ukazywać się co roku.

To co, skusicie się?

Źródło i foto: Mennica Gdańska