Instalki.pl » Aktualności » Rozrywka » Rozszyfrowano wiadomość skrywaną przez spadochron łazika Perseverance
Środa, 24 Luty 2021 13:50, Wpisany przez Anna Borzęcka
spadochron-perseveranceInternet potrzebował 6 godzin, by ją złamać.

Kilka dni temu NASA opublikowała wideo z lądowania łazika Perseverance na Marsie – wideo zarejestrowane przez kamery jego lądownika. Jeżeli je widzieliście, zapewne na jednej z jego części Waszą uwagę zwróciło nietypowe ułożenie kolorów spadochronu pojazdu. Jak się okazało, to nietypowe ułożenie kolorów skrywało zaszyfrowaną wiadomość.

Wiadomość ukrytą na spadochronie Perseverance internetowi miłośnicy kryptologii złamali w ciągu 6 godzin od publikacji materiału NASA. Jak brzmiała jej treść? Zanim ją zdradzimy, zachęcamy Was do próby samodzielnego rozszyfrowania kodu agencji.


Łazik Perseverance – sekretna wiadomość


Właściwie, przekaz ukryty przez NASA na spadochronie lądownika misji Mars 2020 składa się na dwie części. Pierwsza, umieszczona na wewnętrznej części płótna, to krótkie zdanie, które w języku angielskim brzmi: „Dare Mighty Things”, co na język polski można przełożyć jako „Odważ się czynić wielkie rzeczy”. Jest ono mottem Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, inżynierowie z którego są odpowiedzialni za misję. Motto pochodzi z wygłoszonej w 1899 roku przemowy dwudziestego szóstego prezydenta USA – Theodore’a Roosevelta. Na zewnętrznej części spadochronu zakodowano natomiast położenie geograficzne siedziby Laboratorium Napędu Odrzutowego - 34°11'58" N 118°10'31" W.

Czytaj także: Łazik Perseverance – 7 ciekawostek, które warto poznać

Zdaje się, że pierwszą z osób, która podzieliła się rozwiązaniem zagadki w sieci, był student informatyki – Abela Paf. Jak Paf ujawnił, ten złamał kod ze swoim ojcem. Jak udało się im tego dokonać?


Rozwiązanie zagadki NASA


Zespół ojca i syna, tak jak wielu innych internautów, szybko zauważył, że ułożenie biało-czerwonych wzorów w poszczególnych segmentach spadochronu przedstawia liczby zapisane w systemie binarnym. Segmenty o barwie białej odpowiadają cyfrze 0, zaś segmenty o barwie czerwonej cyfrze 1. Zgrupowanie poszczególnych segmentów pozwoliło otrzymać liczby systemu dziesiętnego. Do każdej z nich należało dodać natomiast liczbę 64, by otrzymać liczby kodu ASCII. Te odpowiadają wielkim i małym literom alfabetu. Na przykład, gdy okazało się, że poszczególne segmenty tworzą kod 0000100 oznaczające cyfrę 4 w systemie dziesiętnym, po dodaniu do niej liczby 64 otrzymano liczbę 68 odpowiadającą w kodzie ASCII literze D. Co jednak istotne, w przypadku zewnętrznej części spadochronu na litery należało przełożyć tylko niektóre fragmenty szyfru, aby otrzymać współrzędne.

To, że rozwiązanie zagadki jest prawidłowe, potwierdził na Twitterze Adam Steltzner z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.


Warto wspomnieć, że kod umieszczony na spadochronie nie jest jedyną ukrytą wiadomością, którą łazik Perseverance zabrał ze sobą na Marsa. Kolejną zawiera na przykład plakietka pojazdu, pod którą skrywa się chip zawierający nazwiska blisko 11 milionów ludzi. Jej nadruk przedstawiający promienie słoneczne to kod napisany alfabetem Morsa, oznaczający frazę „Explore As One”, czyli „Eksplorujcie jako Jedność”.

Kto wie, jakie jeszcze sekrety skrywa łazik Perseverance. Mam nadzieję, że poznamy przynajmniej większość z nich.

Źródło: Twitter, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech