Instalki.pl » Aktualności » Rozrywka » Funkcja konsol Xbox Series X|S okazuje się szkodzić środowisku
Niedziela, 17 Styczeń 2021 17:40, Wpisany przez Piotr Malinowski
xbox srodowisko 1Niepokojące doniesienia.

Nadmierna emisja CO2, globalne ocieplenie – te kwestie od kilku lat nie schodzą z ust wielu organizacji oraz działaczy pro-ekologicznych. Ludzie szkodzą środowisku na wiele sposobów, lecz jeśli o tym myślimy, to zapewne najczęściej przychodzą nam do głowy dosyć prozaiczne przykłady. Mowa chociażby o śmieceniu czy paleniu w piecach czym popadnie.

Xbox Series X|S niezbyt przyjazne dla planety


Warto jednak zajrzeć nieco głębiej. Jak się bowiem okazuje, krzywdę ekologiczną mogą wyrządzać także… konsole nowej generacji. Badanie przeprowadzone przez Natural Resources Defense Council (organizację non-profit zajmującą się ochroną środowiska w USA) zwraca uwagę na funkcję Instant On obecną w Xbox Series X|S.

Jej działanie jest proste i opiera się na możliwości natychmiastowego wybudzenia konsoli. Ma ona zredukować ilość pobieranej przez urządzenie energii do 9-10 W na przestrzeni doby i zminimalizować czas oczekiwania na uruchomienie ulubionej gry. Wszystko ma jednak dwie strony medalu.

nh tv instant onŹródło: Natural Resources Defense Council

Osoby odpowiedzialne za raport założyły, że do 2025 roku z opcji Instant On skorzysta około 2/3 posiadaczy najnowszych sprzętów od Microsoftu (tu zasugerowano, że sprzeda się około 30 milionów egzemplarzy). Przekłada się to na 4 miliardy kWh energii, która zostanie zużyta wyłącznie w celu zwiększenia komfortu konsumenta. Taki wynik to około 3 mln ton CO2 wyemitowanych do atmosfery. Wow!

Oczywiście Microsoft nie zmusza nikogo do korzystania ze specjalnego trybu. Wszystko więc zależy od użytkownika końcowego. Warto jednak wziąć pod uwagę, że Natural Resources Defense Council zdecydowało się na „przewidzenie przyszłości” wyłącznie w celach poglądowych. Nie tylko Xbox zużywa energię, ale wszystkie urządzenia podłączone do prądu.

Zsumowanie wszystkich wartości mogłoby przyprawić o zawrót głowy.

Źródło: Natural Resources Defense Council / Foto. Microsoft