Instalki.pl » Aktualności » Rozrywka » Udostępniał innym telewizję. Zapłaci ponad 1 milion złotych kary
Wtorek, 01 Grudzień 2020 12:05, Wpisany przez Maksym Słomski
udostepnianie sygnalu
Cwaniactwo nie popłaca.

Sąd Rejonowy w Wieliczce wydał precedensowy wyrok w głośnej sprawie nagłośnionej w 2018 roku. Dotyczy on mieszkańca powiatu krakowskiego, który został wtedy oskarżony o nielegalne udostępnianie sygnału płatnych platform telewizyjnych. Sędzia Wydziału II Karnego uznał go winnym zarzucanych mu czynów i zasądził dotkliwą karę.

Kara za udostępnianie telewizji


Zgodnie z prawomocnym wyrokiem, mężczyzna będzie musiał zapłacić pokrzywdzonym – CANAL+ Polska oraz Cyfrowemu Polsatowi – kwotę ponad 1 miliona złotych. To rekordowa suma pieniędzy zasądzona w sprawie dotyczącej z tzw. "sharingiem". Do tego, na skazanego nałożono karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat.

Sąd na mocy art. 46. § 1 k.k. zasądził wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody w części poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych:

  • Cyfrowy Polsat S.A. kwoty 526 299,53 złotych,
  • Canal+ Polska S.A. kwoty 526 299,53 złotych.

Skazanego zatrzymano w marcu 2018 roku na terenie powiatu krakowskiego, kiedy to odkryto jego infrastrukturę umożliwiającą nielegalne dzielenie sygnału telewizyjnego. Przybyli na miejsce policjanci zabezpieczyli wtedy komputery pełniące rolę serwerów, dekodery oraz łącznie kilkadziesiąt kart abonenckich. Mężczyzna w zamian za udostępnianie telewizji pobierał oczywiście opłaty - niższe od tych, które jego klienci ponosiliby płacąc bezpośrednio operatorom.

udostepnianie sygnalu 2
Zatrzymany korzystał z dość leciwego już sprzętu. To wystarczyło, aby nielegalnym sygnałem telewizyjnym obdarzyć wiele osób. | Źródło: KPP Kraków

Kary za transmitowanie telewizji w Internecie


Podobnymi karami zagrożeni są wszyscy udostępniający nielegalnie sygnał telewizyjny, także w sieci. W 2018 roku zatrzymano na przykład 30-latka z okolic Biłgoraja, który wprawdzie udostępniał sygnał za darmo, ale wyświetlał na nim reklamy. Za swój proceder otrzymał wyrok 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata, konieczności zapłacenia 2 tysięcy złotych grzywny oraz naprawienia szkody pokrzywdzonym.

Zanim postanowicie udostępnić innym transmisję meczu lub płatnej walki na PPV, zastanówcie się dwa razy.

Źródło: Cyfrowy Polsat, Policja.pl