Instalki.pl » Aktualności » Rozrywka » Titanic: słynny wrak statku wkrótce będą mogli odwiedzić turyści
Piątek, 06 Listopad 2020 11:28, Wpisany przez Anna Borzęcka
titanic-wrak
Dokładnie tak.

Cóż, za sprawą pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 branża turystyczna nie ma się zbyt dobrze. To powiedziawszy, w pewnych miejscach na świecie uprawianie turystyki, przynajmniej w niektórych formach, wciąż jest możliwe. Co więcej, już wkrótce miłośnicy podróżowania otrzymają wyjątkową możliwość odwiedzenia jednego z najsłynniejszych miejsc historycznych na świecie – miejsca spoczynku wraku słynnego Titanica.

Wycieczka na wrak statku


Titanic – statek co ciekawe uważany przed swoim utonięciem za niezatapialny, spoczął na dnie Oceanu Atlantyckiego w nocy z dnia 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Jego wrak odnaleziono dekady później, bo w 1985 roku. Od tego momentu odwiedziło go setki ludzi, a w tym ekipy filmowe Jamesa Camerona, reżysera filmu Titanic, który zadebiutował w kinach w 1997 roku.Niebawem wrak Titanica z bliska będą mogły zobaczyć kolejne osoby. To za sprawą firmy OceanGate Expeditions, która w ciągu kilku najbliższych lat między majem a wrześniem będzie wysyłać do niego ekspedycje badawcze. W tych ekspedycjach dodatkowo udział będą mogli wziąć turyści.

Przedsiębiorstwo OceanGate Expeditions zrealizuje swoje ekspedycje z pomocą swojej łodzi podwodnej Titan, zaprojektowanej i zabudowanej w ramach współpracy z NASA i Boeingiem. Łódź ta stworzona jest z włókna węglowego i zawiera półmetrowe okno pozwalające dwóm pasażerom na podziwianie tego, co znajduje się na zewnątrz pojazdu. Titan jest w stanie zanurzyć się maksymalnie na głębokość 4 kilometrów. Przypomnijmy, że wrak Titanica znajduje się na głębokości 3802 metrów.

lodz-titan
Łódź podwodna Titan, która zabierze turystów do wraku Titanica. | Źródło: OceanGate Expeditions

Połączyć przyjemne z pożytecznym


Wewnątrz łodzi podwodnej firmy OceanGate Expeditions może zmieścić się 5 pasażerów – sternik, naukowiec oraz trzech turystów, których przedsiębiorstwo nie bez powodu zwie „specjalistami misji”. To dlatego, że wspomniani turyści także wezmą udział w badaniach prowadzonych w obszarze Titanica. Ci będą pomagać nie tylko naukowcowi na pokładzie samej łodzi podwodnej, ale również załodze 50 do 60 uczonych i inżynierów znajdujących się na statku pomocniczym na powierzchni Oceanu Atlantyckiego, nad wrakiemCo tak właściwie ekspedycje OceanGate Expeditions mają na celu? Dzięki badaniom przeprowadzonym w obszarze wraku Titanica firma ma nadzieję stworzyć jego szczegółowy trójwymiarowy model. Poza tym, przedsiębiorstwo chce uzupełnić dane zebrane podczas poprzednich naukowych wypraw, udokumentować stan statku, rejestrując go na filmach i zdjęciach o rozdzielczości 4K, a także ocenić zmiany flory i fauny, które dokonały się we wraku na przestrzeni lat.

Wyprawy nie na każdą kieszeń


Niestety, udział w ekspedycjach OceanGate Expeditions będzie kosztowny. Pojedynczy turysta chcący odwiedzić wrak Titanica będzie musiał zapłacić firmie aż 125 tysięcy dolarów, czyli około 480 tysięcy złotych. Dla porównania, zorganizowane wyprawy na szczyt Mount Everest kosztują od 30 do 45 tysięcy dolarów (od 115 do 172 tysięcy złotych).

Źródło: OceanGate Expeditions, fot. tyt. OceanGate Expeditions