Instalki.pl » Aktualności » Rozrywka » Zhakowane meczety w Turcji nadawały "Bella Ciao" zamiast nawoływać do modlitwy (wideo)
Sobota, 23 Maj 2020 07:43, Wpisany przez Maksym Słomski
meczet turcja bella ciao
Sprzeciw wobec panującej władzy.

W tureckim Izmirze miały miejsce wydarzenia rodem z hiszpańskiego serialu "Dom z Papieru". 20 maja ok. godziny 17:00 Turcy zamiast nawoływania muezina do modlitwy, dobiegającego z głośników umieszczonych na minaretach meczetów, usłyszeli... utwór "Bella Ciao". Melodię znają doskonale miłośnicy produkcji Netflixa, ale także Włosi. Wzmiankowana pieśń powstała ok. 1942 i była śpiewana przez partyzantów antyfaszystowskich.

Wersja piosenki puszczana z głośników tureckich meczetów była tą nagraną przez turecki zespół ludowy Grup Yorum. Ten zakończył działalność w zeszłym miesiącu po tym, jak piosenkarz Helin Bolek, basista Ibrahim Gokceck i gitarzysta Mustafa Kocak umarli z głodu po 300-dniowym proteście wymierzonym w reżim tureckiego prezydenta Erdogana. Zespół otrzymał wcześniej zakaz koncertowania w związku z oskarżeniami o terroryzm.
Działanie hakerów w Turcji było z pewnością wymierzone w panującą w tym kraju władzę i miało uczcić pamięć członków zesspółu. Recep Tayyip Erdoğan traktowany jest przez wielu obywateli nie jako prezydent, a pozbawiony skrupułów dyktator.Administracja kraju - z izmirską Prowincjonalną Dyrekcją Religijną na czele - w pierwszym momencie wydała komunikat dementujący to, że rozprzestrzeniające się błyskawicznie w mediach społecznościowych nagrania z zajść w dzielnicach Konak, Karşıyaka, Çiğli i Buca są prawdziwe. Obwieszczenia te szybko jednak zniknęły, a do sieci trafiło oświadczenie duchowieństwa mówiące o tym, że "niezidentyfikowane osoby dopuściły się sabotażu centralnego systemu modlitewnego".

Izmirska prokuratura wszczęła już śledztwo celem ustalenia winnych zaistniałej sytuacji.

Źródło: Hurriyetdailynews