Sejm uchwalił „podatek od Netflixa”. VOD w Polsce podrożeje

Maksym SłomskiSkomentuj
Sejm uchwalił „podatek od Netflixa”. VOD w Polsce podrożeje
{reklama-artykul}
We wtorek informowaliśmy Was o tym, że polski Rząd przyjął projekt mający wprowadzić podatek od serwisów świadczących usługi audiowizualne na żądanie. Wzmiankowana nowelizacja ustawy o kinematografii, wchodząca w skład projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, została właśnie uchwalona przez Sejm.

Podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie będą miały obowiązek dokonywania wpłat na rzecz PISF (Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej) w wysokości 1,5% rocznego przychodu uzyskanego z opłat za korzystanie. Możemy być w zasadzie pewni tego, że serwisy VOD pokroju Netflixa i HBO Go, ale także Tidala i Spotify podniosą w efekcie ceny usług w Polsce, przenosząc część ciężaru opłat na konsumenta.

Serwisy VOD przekażą PISF duże pieniądze

Ustawa zwalnia z obowiązku opłat mikroprzedsiębiorców i usługi o niewielkim zasięgu. Trudno powiedzieć jakie rozpoznawalne usługi VOD będą z tego podatku wyłączone. Szacuje się, że obowiązkowe wpłaty przyniosą PISF przychód w wysokości ok. 15 mln złotych do końca roku 2020 i nawet ponad 20 mln złotych w kolejnych latach. PISF ma pozyskane pieniądze rozdysponowywać na różnego rodzaju przedsięwzięcia z zakresu kinematografii – m.in. produkcję filmów i organizowanie wydarzeń filmowych.

Szacunkowe dane dotyczące wpływów serwisów VOD w Polsce, oparte o dane przedstawiane przez Europejskie Obserwatorium Audiowizualne, już teraz sugerują wysokość opłat, jakie poniosą największe firmy na rynku wideo i muzyki na żądanie.

  • Netflix – 429 312 400 złotych przychodu = wpłata na rzecz PISF: 6 439 686 złotych
  • IPLA (Polsat) – 268 879 600 złotych / wpłata: 4 033 194 złotych
  • Player.pl (TVN) – 102 031 600 złotych / wpłata: 1 530 474 złotych
  • Amazon – 44 391 600 złotych / wpłata: 665 874 złotych
  • CDA.pl – 38 728 800 złotych / wpłata: 580 932 złotych
  • Apple+ – 290 400 złotych / wpłata: 4 356 złotych
  • Inne – 230 392 800 złotych / wpłata: 16 710 408 złotych

netflix podatekNajwiększą „składkę” dla PISF zapłaci Netflix. | Źródło: mat. własne

Minister kultury, Piotr Gliński, tłumaczył, że nie jest to nowy podatek (!). Nazwał nową opłatę „składką”, bowiem pieniądze „nie idą do budżetu”. Trudno jest oprzeć się wrażeniu, że od dłuższego już czasu robi się wszystko, aby nie używać słowa „podatek” w kontekście wprowadzanych cyklicznie nowych obciążeń finansowych.

„Taką samą składkę płacą nadawcy telewizyjni od wielu lat na Polski Instytut Sztuki Filmowej, kiniarze, dystrybutorzy, właściciele kablówek. Także ci, którzy robią olbrzymie kokosy, podzielą się niewielkim kawałkiem tego co zarobili z polskim przemysłem filmowym, żeby było można wyprodukować filmy, które później na VOD będą pokazywane”, mówił Gliński na antenie radia RMF.

„Tu chodzi o składkę, żebyśmy wspólnie rozszerzali możliwości produkcji filmowej, tu u nas w Polsce, żeby polscy twórcy mogli przy tym pracować, a jednocześnie, to co wyprodukują, będzie później pokazywane na VOD”, dodał.

Pozostaje nam czekać na pierwsze polskie superprodukcje na Netflixie i liczyć na to, że opłaty za korzystanie z serwisów VOD nie wzrosną znacząco.

Źródło: RMF, Sejm.gov.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.