Przez współdzielone konta Netflix i inne platformy VOD tracą miliardy dolarów

Maksym SłomskiSkomentuj
Przez współdzielone konta Netflix i inne platformy VOD tracą miliardy dolarów
{reklama-artykul}
Tak, to znowu ten temat. Nic dziwnego, że wraca on jak bumerang, skoro miliony osób na całym świecie nie widzą niczego złego we współdzieleniu kont w serwisach takich jak Netflix. To sprzeczne z regulaminem w zasadzie każdej usługi postępowanie w 2019 roku wygenerowało dostawcom usług VOD straty na poziomie ok. 9,1 miliarda dolarów.

Co ciekawe, problem występujący na rynku VOD dostrzegają dostawcy sieci kablowych, których sytuacja ekonomiczna mocno komplikuje się w efekcie omawianego współdzielenia kont. Po co ktoś miałby płacić za kablówkę, skoro za ułamek ceny może korzystać w niezgodny z regulaminem sposób z usług VOD i robić to zupełnie bezkarnie? Tom Rutledge z Charter Communications na spotkaniu w Nowym Jorku z przedstawicielami „kablówek” mówił o konieczności podjęcia stosownych działań.

„Połowa ludzi w kraju mieszka w domach, które zamieszkuje dwoje lub mniej osób. Mimo to serwisy VOD pozwalają w ramach abonamentu korzystać z nich nawet pięciu członkom rodziny”, mówił Rutledge. Sugerował w ten sposób, że administratorzy serwisów VOD nie powinni umożliwiać współdzielenia usług tak znaczącej liczbie osób w obrębie rodziny, bo to daje zbyt szerokie pole do nadużyć.

netflix wspoldzielenie 2

Sugeruje się, że firmy w 2019 roku przez piractwo i współdzielenie kont straciły ok. 9,1 miliarda dolarów. W 2024 roku kwota ta ma przekroczyć wartość 12,5 miliarda dolarów, podają analitycy z Parks Associates. Co ciekawe, współdzielenie hasła jest bardziej powszechne w pewnych grupach wiekowych. Badanie przeprowadzone przez Hub Entertainment Research dowodzi, że 64% osób w wieku 13-24 lat korzystających z usług VOD współdzieli swoje hasło. W grupie wiekowej powyżej 35 roku życia jest to już tylko 16% osób. Łącznie, do współdzielenia haseł przyznało się 31% wszystkich konsumentów korzystających z VOD.

Serwisy takie jak Disney+, Netflix, Amazon Prime, Hulu i podobne muszą wymyślić sposób na to, aby nielegalny proceder zwalczać. Sytuacja wydaje się jednak patowa, bowiem nie da się realnie zweryfikować tego, czy z danego pakietu korzystają wyłącznie członkowie rodziny, czy też grono znajomych dzielących się solidarnie abonamentem. Jednym z wyjść z sytuacji może być obniżenie cen usług VOD – na taki krok w pierwszym kraju zdecydował się Netflix. Ciekawi jesteśmy, czy firma pójdzie za ciosem i obniży ceny abonamentów także w innych krajach.

Widzicie coś złego we współdzieleniu haseł?

Źródło: Hollywoodreporter

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.