Instalki.pl » Aktualności » Rozrywka » Polacy krytykują wielorasową obsadę Wiedźmina od Netfliksa - twórcy serialu odpowiadają
Poniedziałek, 29 Lipiec 2019 14:28, Wpisany przez Maksym Słomski
wiedzmin rasizm
Krytyków niektórzy nazywają rasistami.

Jeśli uważnie śledzicie komentarze internautów dotyczące serialu Wiedźmin, za produkcję którego wziął się Netflix, to zauważyliście pewnie, że wiele z nich wciąż dotyczy doboru aktorów. Wielu Polakom nie podoba się, że fantastyczny świat wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego zamieszkiwały będą w serialu aktorzy z różnych grup etnicznych. Do uwag tych w dość wyczerpujący sposób odniosła się showrunnerka serialu, Lauren Hissrich w serii swoich tweetów.

"Książki są polskie i wypełnione po brzegi słowiańskim duchem. Bardzo ważną rzeczą było odwzorować to w naszym serialu. Mając to na uwadze, zasięgnęłam języka (przede wszystkim u przyjaciół z Polski) i spytałam: czy słowiańską kulturę można sprowadzić wyłącznie do koloru skóry? Odpowiedzią było zawsze: boże, mamy nadzieję, że nie!", czytamy.

"Wiedźmin jest NIEZWYKLE ciekawy z punktu widzenia dyskusji o rasizmie, który występuje w nim ze względu na gatunek, a nie kolor skóry. Tym, co czyni postacie "innymi" jest kształt ich uszu, wysokość, i tym podobne cechy. W książkach nikt nie zwraca uwagi na kolor skóry. W serialu... również. Kropka.", kontynuuje Hissrich.

"Jeśli chodzi o castingi, to dawaliśmy szansę każdemu - wszyscy mogli stanąć przed nami i udowodnić, że są w stanie dobrze wcielić się w daną postać. Widzieliśmy ludzi w przeróżnym wieku, z różnych kręgów etnicznych, o różnym poziomie talentu - od gwiazdy filmowych, po fanów z Polski, którzy nigdy nie grali wcześniej w żadnym serialu. Wybraliśmy najlepszych.", konkluduje jedną z licznych wypowiedzi showrunnerka.Czy przekona to osoby, które uważają, że książki przedstawiają rzeczywistość, w której nie było ludzi innej rasy niż biała? Trudno powiedzieć, ale w podobnych dyskusjach zazwyczaj każdy ma swoją rację, przy której twardo obstaje.

Da się dostrzec, że krytyczną postawę Polaków dostrzegają dziennikarze z licznych mediów zagranicznych. Przedstawiciele prasy mówią nawet o rasizmie, a Jody Macgregor z cenionego przez wielu graczy PC Gamera nazywa ją po prostu "pieprzeniem". Ironizuje, że osoby, które marudzą, zawsze mogą pozostać przy polskiej wersji przygód Geralta z 2002 roku.Czy pierwszy zwiastun serialu Wiedźmin od Netfliksa prezentuje się lepiej? Pytanie wydaje się retoryczne, ale wielu fanów serii wytyka mu kiepską muzykę. Jestem w tym gronie, a Wy?Jak oceniacie dobór aktorów w nowym wydaniu serialu Wiedźmin? Czy będą przeszkadzać Wam aktorzy o kolorze skóry odmiennym od białego?

Źródło: Twitter, PCGamer