Nie żyje Fernando “Corby” Corbató. To on wymyślił system logowania się za pomocą hasła

Piotr MalinowskiSkomentuj
Nie żyje Fernando “Corby” Corbató. To on wymyślił system logowania się za pomocą hasła
{reklama-artykul}
Urodzony w Oakland naukowiec był człowiekiem, który odpowiadał za kilka kluczowych osiągnięć w dziedzinie informatyki. To jednak dzięki temu tytułowemu zyskał największy rozgłos i poważanie w środowisku „komputerowym. Fernando „Corby” Corbató, bo o nim mowa, odszedł w zeszły piątek w wieku 93 lat.

Fernando odpowiedzialny był przede wszystkim za rozwój Computer Time-Sharing System (CTSS), czyli jeden z pierwszych na świecie systemów operacyjnych. Ten OS był pionierem jeśli chodzi o oprogramowanie, które można było zabezpieczyć ciągiem cyfr i liczb. Człowiek ten wpadł na pomysł zabezpieczenia danych właśnie tym, co dziś nazywamy hasłem. To jednak nie wszystko.

2Corbato-with-computer-in-1965 Fernando „Corby” Corbató w młodości l Źródło: TNW

Na CTSS powstawały wczesne wersje poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych czy edytorów tekstu. Gdyby tego było mało, „Corby” pracował także nad projektem o nazwie Multics, który posłużył jako inspiracja do stworzenia języka C++.

Jednym z głównym przedsięwzięć zmarłego naukowca jest współpraca z MIT oraz stworzenie Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji, gdzie aktualnie zatrudnionych jest ponad 600 badaczy zajmujących się rozwojem AI.

Takie postaci jak Fernando „Corby” Corbató zawsze budzą zainteresowanie w tak smutnych momentach, bo niestety wcześniej… zazwyczaj nie mamy pojęcia o ich istnieniu. Na co dzień nie zastanawiamy się przecież nad tym, kto stoi za wynalezieniem sposobu logowania się do Windowsa czy stron internetowych. Kto wie, być może bez wynalazków tytułowego naukowca świat technologii wyglądałby teraz zupełnie inaczej?

Źródło: TNW

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.