Płacicie abonament RTV? Rusza wielka akcja karania niepłacących

Maksym SłomskiSkomentuj
Płacicie abonament RTV? Rusza wielka akcja karania niepłacących
{reklama-artykul}
Płacicie abonament radiowo-telewizyjny? Jeśli go unikacie, a macie zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny, to czekają Was niemałe problemy. Polska skarbówka i Poczta Polska zwierają szyki, wysyłają upomnienia, a nawet odwiedzają niepłacących Polaków w asyście komorników.

Serwis Money.pl donosi, że tylko od stycznia do marca bieżącego roku Poczta Polska wysłała 64 166 upomnień do osób zalegających z opłatami (średnio ok. 21 tys. miesięcznie). Rok temu wysyłano ok. 42 tysiące wezwań miesięcznie i żeby osiągnąć podobny wynik w tym roku, Poczta Polska ma intensyfikować swoje wysiłki w najbliższym czasie. Do tej pory udało się spłacić 25% kwoty zaległości, opiewających łącznie na 9,363 milionów złotych. 

Zagrożone są zwłaszcza osoby, które mają zarejestrowane odbiorniki radiowo-telewizyjne, a które nie uiszczają za nie opłat. Jeśli macie w domu niezarejestrowany telewizor, to… cóż, róbcie, co uważacie za stosowne. Nie wypada mi tu przecież pisać rzeczy w stylu „nie ma odbiornika, nie ma problemu”. Prawda?

Pamiętajcie, że każdy ma obowiązek zarejestrowania radia lub telewizora w ciągu 14 dni od ich zakupu. Dobrze, że nie kazano nam ostatecznie rejestrować smartfonów i komputerów, które też umożliwiają odbiór radia i telewizji.

Z łącznej kwoty 777 milionów złotych zebranych w roku 2018 na konta Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji aż 1/4 pochodziła ze skutecznie ściąganych opłat od osób zwlekających z wnoszeniem opłat. Z tytułu egzekucji komorniczej rok temu ściągnięto tylko 5.7 miliona złotych.

abonament rtv 2019
Ściągalność abonamentu RTV na przestrzeni lat | Źródło: Money.pl

KRRiT poinformowała w swoim tweecie z 3 lipca, że „wysokość wpływów abonamentowych nie jest wystarczająca do wywiązania się przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji z obowiązków ustawowych pełnienia misji publicznej”. Wydaje się, że wiele osób celowo nie wnosi opłat, aby uniemożliwić ową… „misję”. Jeśli śledzicie media publiczne w ostatnich latach zapewne macie wyrobione już zdanie na jej temat.


Abonament RTV – opłata 2019

W 2019 roku opłaty za abonament radiowo telewizyjny ustawiono na poziomie 7 złotych miesięcznie za odbiornik radiowy (84 złote rocznie) oraz 22,70 złotych miesięcznie za odbiornik radiowy oraz telewizyjny (272,40 złote rocznie). Przy wniesieniu opłaty za rok „z góry” do 25 stycznia można było otrzymać 10% zniżki.

Abonament RTV 2019 – jakie kary za niepłacenie?

Jeśli pracownik Poczty Polskiej wykryje w mieszkaniu odbiornik, za który nie są wnoszone opłaty, to niepłacącemu grozi kara w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu. Obecnie daje to kwotę 681 złotych – wcale niemałą. To nie koniec.

Osoby uchylające się od płacenia kar i abonamentu, a także ignorujące pisma z Poczty Polskiej mogą liczyć na wizytę komornika. Skarbówka może domagać się abonamentu za pięć lat wstecz – aż do maksymalnego okresu, po którym opłata się przedawnia. Konieczność jednorazowej zapłaty kwoty ok. 1500 złotych, w której zawarte są odsetki, może zaboleć.

Abonament RTV – czy można nie wpuścić kontroli?

Pracownicy Poczty Polskiej mogą po uprzednim wylegitymowaniu się przeprowadzić w Waszym domu lub mieszkaniu kontrolę. Pamiętajcie, że nie macie obowiązku ich wpuszczać!

Musicie wpuścić natomiast komornika, jeśli zwlekacie z zapłatą kary wynikającą z tytułu wykonawczego. W innym wypadku asesor wróci w asyście Policji, której funkcjonariusze mają prawo wejść do mieszkania „z drzwiami”.

Abonament RTV – zwolnienia

W dowolnej placówce Poczty Polskiej otrzymacie formularz, którego wypełnienie może skutkować zwolnieniem Was z opłaty abonamentowej – o ile takiej uldze podlegacie. Zwolnione z płacenia abonamentu RTV ustawowo są osoby:

  • powyżej 75. roku życia (składanie wniosku nie jest wymagane)
  • inwalidzi wojenni lub wojskowi
  • osoby z I grupy inwalidzkiej
  • osoby powyżej 60. roku życia z prawem do emerytury w wysokości nie przekraczającej 50% średniego wynagrodzenia

Szacuje się, że nawet 3 miliony gospodarstw domowych uchyla się od płatności za abonament RTV. Daje to łączną liczbę nawet 10 milionów „telepajęczarzy”, jak pogardliwie zwykło się określać osoby niepłacące abonamentu. Abonament co miesiąc opłaca ok. 61% gospodarstw. Najmniej gospodarstw wnosi opłaty w woj. podkarpackim (45,9%), a najwięcej w śląskim (61,7%).

Co sądzicie o konieczności płacenia abonamentu RTV?

Źródło: Money.pl, inf. własna

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.