Spanie przy włączonym telewizorze może grozić otyłością

Maksym SłomskiSkomentuj
Spanie przy włączonym telewizorze może grozić otyłością
{reklama-artykul}

Naprawdę mnóstwo czynników może sprawić, że rychło przybierzemy na wadze. Wystarczy zacząć unikać aktywności fizycznej, podjadać między posiłkami czy zbyt często stołować się w restauracjach typu fast food. To jednak tylko niektóre z wielu przykładów, a ich liczba wzrasta na przestrzeli lat wraz z rozwojem cywilizacji. Właśnie dlatego nadwaga oraz otyłość są coraz częstszym zjawiskiem.

W Polsce problem nadwagi dotyka aż 64% mężczyzn i 48% kobiet, co stanowi ponad 50% populacji kraju. Z tego aż 1,5 miliona osób to osoby chorujące na otyłość olbrzymią. Niemniej, nie każdej czynności związanej z rozwojem cywilizacji przypisuje się wpływ na występowanie otyłości i nadwagi. Teraz wyróżniono jednak nowy współczesny nawyk, który wydaje się powodować przyrost masy ciała. Tym nawykiem jest… ucinanie sobie drzemki w towarzystwie włączonego telewizora.

Badania przeprowadzone przez amerykański instytut NIEHS (ang. National Institute of Environmental Health Sciences), w których udział wzięły kobiety w wieku od 35 do 74 lat, pokazały, że spanie przy włączonym telewizorze lub innym źródle jasnego światła idzie w parze z przybieraniem na wadze. Podczas 5-letniego okresu badawczego osoby, które posiadały ten nawyk, przytyły co najmniej o 4,5 kilograma.

Wcześniej niejednokrotnie wykazano, że światło pochodzące ze sztucznych źródeł obniża jakość snu. Jako że zdrowy, głęboki sen jest jedną z podstaw zdrowego stylu życia, jego brak lub sen o niskiej jakości niejednokrotnie wiązano z kolei z występowaniem wielu schorzeń i chorób, w tym otyłości. To powiedziawszy, bezpośredni związek między spaniem przed telewizorem a ogólnym przyrostem masy ciała, nadal ciężko dostrzec.

senprzytv2
Źródło: Pexels

„Te wyniki sugerują, że ekspozycja na światło ze sztucznego źródła podczas snu może być czynnikiem ryzyka przybierania na wadze oraz nadwagi i otyłości.”, wnioskują badacze. „Dalsze, prospektywne oraz interwencyjne badania mogą pomóc w wyjaśnieniu omawianego związku oraz tego, czy zmniejszenie ekspozycji na światło ze sztucznych źródeł podczas snu może sprzyjać zapobieganiu otyłości.”

Jak widać, podczas dbania o linię być może warto uważać nie tylko na spożywanie nadmiaru kalorii i ich niedostateczne spalanie. Zasypianie przed telewizorem wydaje się być nawykiem, z którego powinno się zrezygnować, dla własnego dobra.

Źródło: JAMA Internal Medicine

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.