Torrenty i piractwo w Polsce mają się nieźle, ale rynek VOD też

Maksym SłomskiSkomentuj
Torrenty i piractwo w Polsce mają się nieźle, ale rynek VOD też
{reklama-artykul}
Nie wiem kiedy ostatnio sprawdzaliście wyniki badań polskiego rynku treści cyfrowych, ale na przestrzeni minionych kilku lat działo się naprawdę sporo. Wciąż istnieją osoby sądzące, że „większość Polaków piraci”. Otóż niekoniecznie. Najnowszy raport VideoTrack przygotowany przez Wavemaker potwierdza, że z torrentów celem pobierania materiałów wideo korzysta ok. 20% osób. Dużo to, czy mało?

Z roku na rok coraz mniejsza liczba Polaków pobiera filmy z torrentów. W 2015 roku było to 27% osób, w 2016 roku – 24%, a rok później – 21%. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, ale najważniejszym jest dynamiczny rozwój usług wideo na żądanie oraz atrakcyjne ceny tych usług.

Wavemaker 1
Źródło: Wavemaker

Aż 80% badanych przez Wavemaker Polaków słyszało o Netfliksie. 77% respondentów jest świadomych istnienia HBO Go, aż 57% rozpoznaje CDA Premium, co może stanowić pewnego rodzaju zaskoczenie. Skoro 20% „piraci”, to 80% „płaci”? Niekoniecznie.

Raport VideoTrack podaje, że tylko 51% osób płaci za dostęp do materiałów wideo. Reszta korzysta z możliwości oglądania treści opłacanych przez innych albo ogląda treści na serwisach bezpłatnych, często działających w sposób nielegalny. Aż 53.3% z osób płacących za dostęp do materiałów wideo preferuje opłacać abonament co miesiąc, ale 24.3% z nich płaci od czasu do czasu wyłącznie za dostęp do danego materiału – przykładem mogą być transmisje widowisk sportowych.

Wavemaker 3
Źródło: Wavemaker

Dlaczego Polacy płacą za serwisu VOD? Podstawowym argumentem jest brak reklam (47% badanych), ciekawa oferta filmów (46%) i seriali (41%), a także stabilne połączenie (42%), którego nie gwarantują często serwisy z bezpłatnymi filmami.

Wavemaker 2
Źródło: Wavemaker

Raport jasno pokazuje, że liczba osób korzystających z torrentów spada, ale nie znaczy to, że Polacy mniej chętnie sięgają po nielegalnie rozpowszechniane treści. Zmieniają się czasy, zmienia się też forma ich dystrybucji. Kiedyś materiały tego typu dostępne były na torrentach, teraz na serwisach pokroju niesławnego ekino.tv. Pośród 49% osób niepłacących za dostęp do materiałów wideo na żądanie z pewnością spory jest odsetek korzystających z takich właśnie stron.

Badanie VideoTrack zrealizowano metodą CAWI na próbie 1500 internautów, w kwietniu bieżącego roku.

Płacicie za dostęp do serwisów VOD, oglądacie filmy dzięki telewizji satelitarnej, czy może korzystacie z torrentów?

Źródło: Wavemaker

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.