Instalki.pl » Aktualności » Nauka » UFO nad Hawajami? Mieszkańcy mogli podziwiać rzadkie widowisko
Piątek, 17 Marzec 2023 12:52, Wpisany przez Anna Borzęcka
chmura
Co to takiego?

Czasami na niebie można podziwiać niesamowite zjawiska – komety, spadające gwiazdy i nie tylko. Raz na jakiś czas przypadkowi obserwatorzy dostrzegają na niebie nawet takie obiekty, które trudno wyjaśnić. Takie obiekty często klasyfikuje się jako… UFO, czyli niezidentyfikowane obiekty latające, które wiele osób kojarzy z działalnością obcych.

Kilka dni temu mieszkańcy Hawajów mogli podziwiać na niebie nie jeden, a aż kilka obiektów przypominających UFO. Nie martw się jednak – nie miała tam miejsca inwazja obcych. Tak się bowiem składa, że 8 marca hawajskie niebo zdobiło kilka wyjątkowych chmur wyglądających niczym latające spodki.

Hawajskie UFO


Wspomniane chmury pojawiły się w pobliżu wulkanów Mauna Kea oraz Mauna Loa, nad największą wyspą archipelagu Hawajów – Hawai’i. Ich zdjęciami podzieliło się na Twitterze Obserwatorium W. M. Kecka.„Zauważyliśmy dziś kilka UFO, a właściwie ich sobowtóry.”, czytamy w poście. „Zobacz te niesamowite zdjęcia chmur soczewkowatych unoszących się nad Mauna Kea i Mauna Loa. Czy Ty też je dostrzegłeś?”.

Chmury soczewkowate


Dlaczego chmury widoczne na zdjęciach są tak wyjątkowe? Jak wspomniało Obserwatorium W. M. Kecka, są to tak zwane chmury soczewkowate. Są one objawem zjawiska fenowego, czyli pojawienia się ciepłego i suchego wiatru wiejącego z gór w doliny. Taki wiatr występuje też w Tatrach, gdzie jest zwany halnym.

W związku z powyższym chmury soczewkowate pojawiają się tylko w pobliżu wysokich struktur takich jak góry i wulkany, i tylko w konkretnych warunkach. Często warstwy chmur soczewkowatych są od siebie oddzielone, ale gdy powstają w pobliżu dużych przeszkód takich jak Mauna Kea i Mauna Loa, powietrze z ich niższych warstw może zostać popchnięte do góry, powodując ich połączenie się. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wysokość Mauna Kea wynosi 4205 metrów nad poziomem morza, a wysokość Mauna Loa 4160 metrów nad poziomem morza.

Chociaż Hawaje są usiane wulkanami, podobno chmury soczewkowate występują tam dość rzadko. 8 marca mieszkańcy wyspy Hawai’i mogli jednak rzucić okiem na aż kilka takich chmur. Jedna z nich ma na zdjęciu czerwoną barwę, ponieważ sfotografowano ją podczas wschodu lub zachodu Słońca, tak jak chmurę soczewkowatą, która w styczniu pojawiła się nad miastem Bursa w Turcji. Czy chmury soczewkowate można podziwiać w Polsce? Tak. Czasem pojawiają się one we wspomnianych wcześniej Tatrach, a miłośnicy gór raz po raz dzielą się ich zdjęciami w Internecie.

Źródło: Obserwatorium W. M. Kecka/Twitter, fot. tyt. Obserwatorium W. M. Kecka/A. Rostopchina