Chmura niczym UFO na niebie w Turcji. W jaki sposób powstała?

Anna BorzęckaSkomentuj
Chmura niczym UFO na niebie w Turcji. W jaki sposób powstała?
W ostatnich dniach świat obiegły pewne zdjęcia i filmy wykonane w mieście Bursa w Turcji. Materiały te, zarejestrowane w ubiegłym tygodniu, przedstawiają bardzo nietypową chmurę, która pojawiła się na lokalnym niebie. Chmura ta wyglądała niczym… latający spodek sterowany przez obcych. Skąd się wzięła i jak powstała?

Czerwona chmura o nietypowym kształcie. To nie obcy ani dzieło stworzone w Photoshopie

Obłok, który można było zobaczyć w Turcji, wyglądał naprawdę spektakularnie – nie tylko za sprawą swojego kształtu, ale również rdzawoczerwonej barwy. Tworzony przez niego krajobraz można by pomylić z kadrem z filmu science-fiction.

Nic dziwnego, że materiały, na których uchwycono chmurę, viralowo rozeszły się w Internecie. Trudno też dziwić się temu, iż wiele osób uznało, że były one fałszywe, a obłok był dziełem komputerowego grafika. Możemy Cię jednak zapewnić, że filmy i zdjęcia przedstawiały rzeczywistą chmurę i nie były na nie nałożone żadne filtry.

Naturalne zjawisko

Chmura zaobserwowana w Turcji to tak zwana chmura soczewkowata (Altocumulus lenticularis). Jest to chmura w kształcie soczewki lub migdała, ustawiona pod kątem prostym do kierunku wiatru, a równolegle do linii gór. Jest objawem zjawiska fenowego, czyli pojawiania się ciepłego i suchego wiatru wiejącego z gór w doliny. W Tatrach taki wiatr nazywany jest halnym.

Chmury soczewkowate często pojawiają się w pobliżu wysokich struktur takich jak góry. W tym momencie warto wspomnieć, że Bursa znajduje się około 80 kilometrów na południe od Stambułu, w pobliżu Morza Marmara. Leży jednocześnie u podnóża góry Uludag, wysokiej na 2524 metry.



Z reguły warstwy chmur soczewkowatych są od siebie oddzielone. Jednak gdy chmury powstają w pobliżu dużej przeszkody takiej jak góra Uludag, powietrze z niższych warstw może zostać popchnięte do góry, prowadząc do ich połączenia się.

A dlaczego chmura, która pojawiła się w Turcji, nie była biała lub szara, a czerwona? To proste. Uformowała się tuż przed wschodem słońca. Zatem, została uchwycona na materiałach wideo akurat wtedy, gdy oświetlało ją czerwone światło dopiero co wyglądającego zza horyzontu Słońca.

Chmury soczewkowate powstają też czasem w polskich Tatrach. Czasem ich zdjęciami dzielą się w sieci miłośnicy gór.



Źródło: Washington Post, fot. tyt. Twitter/Güzel Eryürek

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.