Instalki.pl » Aktualności » Nauka » Polak może polecieć na Księżyc. Sławosz Uznański na liście ESA
Czwartek, 24 Listopad 2022 11:25, Wpisany przez Anna Borzęcka
polak-astronauta
Agencja zaprezentowała nową generację astronautów.

Europejska Agencja Kosmiczna po raz pierwszy od 13 lat wybrała nowych kandydatów na astronautów, którzy dołączą do jej szeregów. Jest ich łącznie 17 - 5 z nich otrzymało kontrakty podstawowe, 11 rezerwowe, a ostatni weźmie udział w eksperymentalnym programie dla astronautów niepełnosprawnych. Co najlepsze, w skład korpusu astronautów rezerwowych wchodzi PolakSławosz Uznański. Ten nie dość, że ma szanse polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną, to także na Księżyc.

Sławosz Uznański – kto to?


Sławosz Uznański to absolwent Politechniki Łódzkiej oraz Uniwersytetu w Nantes. Od 2011 roku pracuje w Europejskiej Organizacji Jądrowej CERN w Genewie, przy Wielkim Zderzaczu Hadronów. Posiada doktorat z mikroelektroniki, prowadzi badania naukowe, jest autorem licznych publikacji i książki o skutkach promieniowania.


Europejska Agencja Kosmiczna wybrała polskiego naukowca spośród ponad 22 tysięcy innych kandydatów na astronautów. Decyzja ESA wynikała zapewne z wiedzy, jaką Uznański posiada na temat promieniowania. Zajmuje się on między innymi projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie i to właśnie efektów promieniowania w układach elektronicznych dotyczy jego książka.

Oczywiście, osoby biorące udział w naborze ESA musiał przejść liczne testy z wiedzy o kosmosie i kosmicznych technologiach. Próbom poddano również ich inteligencję, umiejętność rozwiązywania złożonych problemów czy kondycję.Szansa na lot na Księżyc


Chociaż Sławosz Uznański został astronautą rezerwowym, być może i tak weźmie udział w locie na Międzynarodową Stację Kosmiczna. Istnieje też szansa, że poleci na Księżyc. To pierwsze ma być wysokie prawdopodobne dlatego, że Rosja wyraziła zamiar wycofania się z ISS. Druga kwestia będzie zależeć od przebiegu programu Artemis NASA.

„Kontrakty ESA otrzyma 6 astronautów korpusu podstawowego, w tym jeden z niepełnosprawnością i 11 rezerwowych. Ci pierwsi mają praktycznie zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), a może nawet na którąś z misji księżycowych NASA realizowanych z udziałem ESA. Rezerwowi w każdej chwili mogą do nich dołączyć i rozpocząć intensywne szkolenie, jeśli ESA rozszerzy programy załogowe, w szczególności wykorzystanie ISS.”, przekazała w informacji prasowej Polska Agencja Kosmiczna.Co teraz czeka Sławosza Uznańskiego? ESA informuje, że astronauci rezerwowi przejdą podstawowe szkolenie na wypadek, gdyby nadarzyła się okazja do lotu w kosmos. Poza tym pozostaną u swoich dotychczasowych pracodawców, czekając na odpowiedni telefon.

Sławosz Uznański oczywiście niesamowicie cieszy się z tego, że Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła uczynić go astronautą. Jest też dumny, że będzie mógł reprezentować nasz kraj przy realizacji wspólnego, europejskiego programu kosmicznego.

Źródło: ESA, PAP, fot. tyt. Canva