Leonidy 2022: już w tym tygodniu deszcz spadających gwiazd

Anna BorzęckaSkomentuj
Leonidy 2022: już w tym tygodniu deszcz spadających gwiazd
Kolejny miesiąc, kolejne spadające gwiazdy. Tym razem będziemy mogli przyjrzeć się na niebie meteorom z roju Leonidów. Maksimum roju nastąpi już niebawem, bo w nocy z czwartku na piątek, czyli z 17 na 18 listopada. Gdzie obserwować świetlne zjawiska i w jaki sposób się do obserwacji przygotować? Przekonaj się,

Leonidy – co to?

Leonidy to rój meteorów, który wykazuje swoją aktywność między 10 a 23 listopada. Jego maksimum przypada zaś jak wspomniałam na 17/18 listopada każdego roku.

Leonidy są powiązane z kometą 55P/Tempel-Tuttle – stanowią drobiny materii wyrzucone przez nią w trakcie jej podróży wokół Słońca. 55P/Tempel-Tuttle jest kometą okresową, odkrytą 19 grudnia 1865 roku, która przybliża się do Słońca co 33 lata. Po raz ostatni nastąpiło to w 1999 roku i nastąpi znowu w roku 2031.

Co ciekawe, rój Leonidów to najszybszy znany rój meteorów. Prędkość jego meteoroidów w ziemskiej atmosferze osiąga nawet 72 metry na sekundę. Zdarza się też, że tworzy niesamowicie spektakularne deszcze spadających gwiazd, zwłaszcza wtedy gdy kometa 55P/Tempel-Tuttle znajduje się blisko Ziemi. Na przykład, w roku 1966 obfitość roju oszacowano na 140 000, a w latach 1998-2002 odnotowywano nawet 3000 spadających gwiazd na godzinę.

Czego po Leonidach spodziewać się w tym roku? Kometa 55P/Tempel-Tuttle wróci w okolicę Ziemi dopiero za 8 lat, a więc nie 3000 meteoroidów na godzinę. Astronomowie spodziewają się, że w tym roku będziemy mogli zaobserwować tylko 10 do 15 zjawisk na godzinę. Mimo to warto poświęcić spadającym gwiazdom swój czas.

Leonidy 2022 – kiedy i gdzie wypatrywać?

Radiant roju Leonidów znajduje się w pobliżu gwiazdy podwójnej Gamma Leonis (Algieba) w gwiazdozbiorze Lwa. Oznacza to, że właśnie w gwiazdozbiorze Lwa powinieneś szukać spadających gwiazd.

W czwartek wieczorem gwiazdozbiór Lwa zacznie pojawiać się na niebie półkuli północnej po godzinie 22:00. Wtedy Leonidów powinieneś wypatrywać nisko nad horyzontem, na północnym-wschodzie. Wraz z upływem czasu gwiazdozbiór Lwa będzie przesuwał się wyżej i bardziej na wschód. Obserwacja Leonidów powinna być możliwa aż do 6:00 rano.

leonidy-2022

Leonidy – lokalizacja radiantu roju na niebie 17 listopada o godzinie 23:00. | Źródło: Stellarium

Dobra wiadomość jest taka, że w nocy z 17 na 18 listopada Księżyc będzie znajdował się w fazie ostatniej kwadry. Oznacza to, że nie będzie on przesadnie rozjaśniał nieba, a co za tym idzie – nie powinien utrudniać prowadzenia obserwacji.

Oczywiście, w celu podziwiania Leonidów na niebie najlepiej wybrać się poza miasto, z dala od sztucznego oświetlenia. Świetnym miejscem do obserwacji będzie wzniesienie, gdzie widoczność nie będzie ograniczana przez drzewa i inne obiekty. Listopadowe noce mogą nieść za sobą mrozy, a więc warto też pamiętać, by odpowiednio ciepło się ubrać.

Źródło: oprac. własne, fot. tyt. Unsplash/Lucas Ludwig

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.