NASA potrzebuje Twojej pomocy – w poszukiwaniu marsjańskich chmur

Anna BorzęckaSkomentuj
NASA potrzebuje Twojej pomocy – w poszukiwaniu marsjańskich chmur
Mars to pustkowie. Jego powierzchnię zdobią przede wszystkim skały i piasek. Niemniej, czasem na niebie planety pojawiają się chmury, które co ciekawe skrywają wskazówki na temat jego przeszłości, a w szczególności przeszłości jego atmosfery, która dziś jest znacznie cieńsza niż dawniej. Właśnie dlatego NASA właśnie zapoczątkowała projekt, który pozwala każdemu pomóc jej w prowadzeniu badań naukowych.

Wspomniany projekt nosi nazwę NASA Cloudspotting. Daje on Ci okazję, by wcielić się w rolę naukowca-wolontariusza i wspomóc NASA w poszukiwaniu marsjańskich chmur.

Wgląd w historię marsjańskiej atmosfery

Dowody geologiczne wskazują na to, że dziś jałowy Mars był niegdyś domem dla płynących rzek, rozległych jezior, a nawet oceanów. W związku z tym naukowcy są przekonani, że kiedyś atmosfera Czerwonej Planety była znacznie, znacznie gęstsza. Dziś jej gęstość stanowi zaledwie 1% gęstości atmosfery Ziemi, ale badacze nie mają pewności, dlaczego tak się stało.

NASA ma nadzieję, że projekt Cloudspotting będzie miał nie tylko rolę edukacyjną, albowiem pozwoli internautom dowiedzieć się co nieco o marsjańskiej meteorologii, ale także umożliwi jej ustalić, w jaki sposób atmosfera Marsa ewoluowała. W ramach tego projektu agencja pozwoli na przeanalizowanie wolontariuszom danych zebranych na temat atmosfery Marsa na przestrzeni 16 lat.

„Mamy teraz do przewertowania ponad 16 lat danych, które są bardzo cenne – pozwalają nam one zobaczyć, jak temperatury i chmury zmieniają się w czasie różnych pór roku, z roku na rok.”, powiedział Armin Kleinboehl z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. „Ale to zbyt dużo danych, aby mógł przejrzeć je mały zespół.”

Projekt Cloudspotting – jak wziąć udział?

Twoim głównym zadaniem jako potencjalny uczestnik projektu Cloudspotting będzie dostrzeganie w danych pochodzących z sondy Mars Reconnaissance Orbiter śladów świadczących o tym, że instrumenty sondy wykryły w atmosferze Czerwonej Planecie chmury. NASA rzecz jasna podzieliła się krótkim przewodnikiem, w którym wyjaśniła, czego tak naprawdę w tych danych szukać, jako że mowa nie o zdjęciach, a wykresach.

W skrócie na wykresach NASA (składających się na cztery klatki) należy wypatrywać charakterystycznych łuków, takich jak ten zaznaczony na poniższym obrazku. To właśnie one wskazują bowiem na obecność chmury w atmosferze Marsa. NASA instruuje, aby z pomocą wskaźnika zaznaczać na wykresach szczyty tych łuków. Co istotne, niektóre wykresy mogą zawierać 1 łuk, niektóre 2-3, a niektóre nawet więcej niż 10.

dane-luk

Łuki takie jak te wskazują na to, że sonda Mars Reconnaissance Orbiter wykryła w atmosferze Marsa chmurę. | Źródło: NASA

Aby wziąć udział w projekcie Cloudspotting, należy przejść do serwisu Zooniverse, a następnie kliknąć w baner z napisem Get started. Niestety, aby w jego ramach pomóc NASA potrzebna będzie znajomość angielskiego. Warto bowiem uważnie przeczytać szczegółowe instrukcje przygotowane przez agencję.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.