Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił na zdjęciu kosmicznego Pac-Mana

Maksym SłomskiSkomentuj
Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił na zdjęciu kosmicznego Pac-Mana
Nie, to nie Pac-Man przedzierający się przez kosmos i pożerający napotykane przez siebie gwiazdy. To, co widać na najnowszych zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a opublikowanym przez NASA, to gigantyczne pozostałości po wybuchu supernowej. Trzeba jednak przyznać, że zaskakująco mocno przypominają one bohatera słynnej japońskiej serii gier wideo.

Pac-Man w kosmosie

Omawiany obiekt, znany jako N 63A, powstał pod wpływem gwałtownej eksplozji wywołanej przez gwiazdę zapadającą się pod własnym ciężarem. Gdy gwiazda wybuchła jako supernowa, utworzyła gigantyczną mgławicę widoczną dziś na zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Mgławica ta znajduje się w Wielkim Obłoku Magellana, pobliskiej galaktyce, położonej 163 tysiące lat świetlnych z dala od Drogi Mlecznej. Wielki Obłok Magellana to jedna z niewielu galaktyk widziana gołym okiem z Ziemi.

Wielki Obłok Magellana zawiera wiele obszarów gwiazdotwórczych, w których duże obłoki kondensują się i zapadają w młode gwiazdy. N 63A położona jest w jednym z takich gwiezdnych żłobków. Otoczona jest ona licznymi gwiazdami, które przypominają kulki mocy połykane przez Pac-Mana w kultowej grze.

pac-man

Pozostałości supernowej przypominające Pac-Mana sfotografowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. | Źródło: NASA/ESA/HEIC and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Obiekt, który czeka ciekawa przyszłość

Chociaż supernowe często napędzają powstawanie nowych gwiazd w ich obszarze, wyrzucając w przestrzeń kosmiczną mnóstwo gazu i ciężkich pierwiastków, w przypadku N 63A potężne fale uderzeniowe zahamowały proces formowania się gwiazd w okolicy. Rozproszyły one bowiem okoliczny gaz, z którego gwiazdy mogłyby powstać. N 63A to jednak stosunkowo młoda mgławica. Prawdopodobnie w przyszłości ona sama stanie się kolebką nowego pokolenia gwiazd.

Ciekawe jakie zdjęcia autorstwa Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w nadchodzących latach będziemy jeszcze w stanie ujrzeć. Należy pamiętać, że jest to teleskop mający swoje lata, który w każdej chwili może zakończyć swój „żywot”.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wystrzelony w kosmos 24 kwietnia 1990 roku, czyli ponad 31 lat temu. Do dziś ta ogromna maszyna wykonała ponad 1,4 miliona obserwacji gwiazd, planet i galaktyk zlokalizowanych we Wszechświecie, na podstawie których napisano więcej niż 16 tysięcy zrecenzowanych prac naukowych.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/Canva

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.