Krew, pot i łzy astronautów budulcem na Marsie. Ciekawy pomysł naukowców

Maksym SłomskiSkomentuj
Krew, pot i łzy astronautów budulcem na Marsie. Ciekawy pomysł naukowców
Istnieje szansa, że bazy, które być może kiedyś zbudujemy na Marsie, będą zawierać dość nietypowy budulec. Naukowcy stworzyli bowiem beton, który zawiera symulowany marsjański lub księżycowy regolit, białko znajdujące się w ludzkiej krwi, a także związek wchodzący w skład ludzkiego moczu, potu i łez.

Wspomniany beton to biokompozytowy materiał, który jest mocniejszy i wytrzymalszy niż klasyczny beton. Nadaje się on do budowy budynków na innych planetach czy księżycach. Choć jego skład może być kontrowersyjny, pokazuje on, że materiały budowlane możemy znaleźć w nawet najbardziej niespodziewanych miejscach – jeśli jesteśmy wystarczająco kreatywni.

Cenne kilogramy

Co ciekawe, pomysł badaczy z Wielkiej Brytanii i Norwegii nie jest aż tak oryginalny, jak mogłoby się zdawać. Krew zwierząt była bowiem wykorzystywana do wiązania zaprawy w średniowieczu. Tak czy siak, omawiane rozwiązanie może pomóc w rozwiązaniu istotnego problemu związanego z zakładaniem kolonii poza Ziemią – problemu ogromnych kosztów.

mars-beton-1

Beton zawierający mocznik, albuminę i  symulowany regolit marsjański (po lewej) oraz mocznik, albuminę i symulowany regolit księżycowy (po prawej). | Źródło: Manchester University

Zakładając bazy na innych planetach, będziemy musieli być niesamowicie sprytni. To dlatego, że każdy kilogram ładunku umieszczanego na pokładach rakiet i kapsuł się liczy. Według najnowszych danych samo wyniesienie na orbitę 1 kilograma masy kosztuje 1500 dolarów. Raport z 2017 roku wykazał, że wysłanie na Marsa jednej cegły może kosztować zaś 2 miliony dolarów. Jeżeli budynki na Marsie będziemy mogli budować z materiałów, które znajdziemy tam, zaoszczędzimy ogromną ilość pieniędzy.

Materiał wyjątkowo wytrzymały

W zeszłym roku międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że związek występujący w ludzkim moczu – mocznik – pomaga w uplastycznianiu betonu – sprawia, że po związaniu jest mniej kruchy i bardziej elastyczny i dzięki temu jest w stanie wytrzymać większe naprężenia. Uczeni z Wielkiej Brytanii i Norwegii poszli o krok dalej. Ich materiał – AstroCrete – wykorzystuje białko wchodzące w skład osocza krwi – albuminę, do wiązania betonu. Korzystając z prostej techniki, zespół wykorzystał albuminę pochodzącą z ludzkiej krwi do wytworzenia biokompozytów pozaziemskiego regolitu.

Beton zawierający tylko albuminę potrafił przetrwać działanie nacisku o ciśnieniu dochodzącym do 25 megapaskali. Tymczasem, gdy wzbogacono go o mocznik, otrzymano materiał, który opiera się ciśnieniu nawet 39,7 megapaskali. Tymczasem, klasyczny beton wytrzymuje od 20 do 32 megapaskali nacisku.

mars-beton-2
Wydruk 3D wykonany z pomocą AstroCrete. | Źródło: Manchester University

Jak przetestowano, beton świetnie sprawdzałby się także wtedy, gdyby zamiast ludzkiej albuminy zawierał albuminę bydlęcą lub syntetyczny jedwab pajęczy. Niemniej, przynajmniej początkowo jedynym źródłem albuminy na Marsie będą astronauci.

„W skrócie, albumina surowicy ludzkiej wytwarzana przez astronautów in vivo może być ekstrahowana w sposób półciągły i łączona z księżycowym lub marsjańskim regolitem (…)”, badacze napisali w swojej pracy.

W ciągu dwóch lat szóstka astronautów mogłaby oddać wystarczającą ilość albuminy, aby wytworzyć 500 kilogramów AstroCrete. Rzecz jasna, potrzeba jednak wielu badań, zanim taka technologia będzie mogła zostać faktycznie wykorzystana w praktyce. Nie znamy na razie długoterminowych skutków zdrowotnych ciągłego oddawania osocza w środowisku o niskiej grawitacji i wysokim napromieniowaniu.

Źródło: Manchester University, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.