NASA przywróciła Kosmiczny Teleskop Hubble’a do działania

Maksym SłomskiSkomentuj
NASA przywróciła Kosmiczny Teleskop Hubble’a do działania
Naukowa, a w szczególności astronomiczna społeczność w końcu może odetchnąć z ulgą. Po ponad miesiącu starań NASA nareszcie zdołała przywrócić Kosmiczny Teleskop Hubble’a do pracy. Zatem, jego misja jeszcze nie dobiega końca.

Kłopotliwa awaria

Kosmiczny Teleskop Hubble’a doznał tajemniczej awarii 13 czerwca. Inżynierowie z NASA spędzili ostatni miesiąc prowadząc testy diagnostyczne i analizując dane, by zidentyfikować źródło problemu. W końcu, 14 lipca agencja ogłosiła, że ostatecznie się to udało. Powodem awarii okazał się być wadliwy regulator napięcia.

hubble-sukces-2

Częścią Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, która 13 czerwca doznała awarii, był regulator napięcia. | Źródło: NASA/Smithsonian Institution/Lockheed Corporation

Ze wspomnianym regulatorem napięcia wiązał się bardzo poważny problem. Otóż, aby uruchomić zapasowy regulator napięcia teleskopu, niezbędne było włączenie zapasowego egzemplarza całej jednostki dowodzenia i obsługi danych (SI C&DH). Zatem, cała ta operacja była dość ryzykowna, zwłaszcza że inżynierowie wysyłający do teleskopu komendy musieli upewnić się, że wyślą komendy poprawne – na przykład zamiast takich, które spowodowałyby wyłączenie odbiornika radiowego maszyny.

Ryzykowna misja zakończona sukcesem

NASA miała podjąć się próby włączenia zapasowej jednostki dowodzenia i obsługi danych 15 lipca, co też zrobiła. Na szczęście, próba ta zakończyła się pomyślnie. Gdy agencja załadowała oprogramowanie teleskopu, przeprowadziła kilka testów i dokonała kalibracji sprzętu, Kosmiczny Teleskop Hubble’a w końcu zdołał powrócić do prowadzenia naukowych obserwacji.

„Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest ikoną, która na przestrzeni ostatnich trzech dekad dawała nam niesamowity wgląd w kosmos.”, powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Jestem dumny z zespołu odpowiadającego za Hubble’a, od obecnych członków, po jego absolwentów, którzy wkroczyli do akcji, by udzielić nam wsparcia i swojej ekspertyzy. Dzięki ich poświęceniu i przemyślanej pracy, Hubble dalej może budować swoje 31-letnie już dziedzictwo, poszerzając nasze horyzonty swoim spojrzeniem na Wszechświat.”

Teraz każdy ma nadzieję na to, że w najbliższy czasie awarii nie dozna kolejny komponent Kosmicznego Teleskopu Hubble’a a już zwłaszcza element wchodzący w skład jednostki dowodzenia i obsługi danych. NASA wykorzystała już bowiem jej zapasową wersję i kolejnej po prostu nie ma do dyspozycji. Rzecz jasna, mowa o maszynie dość leciwej, a więc następna awaria jest tylko kwestią czasu. Lepiej żeby nastąpiła ona jednak później niż wcześniej.

Czytaj także: Sprawdź, co Kosmiczny Teleskop Hubble’a zaobserwował w Twoje urodziny

Kosmiczny Teleskop Hubble’a został wystrzelony w kosmos 24 kwietnia 1990 roku, czyli ponad 31 lat temu. Do dziś ta ogromna maszyna wykonała ponad 1,4 miliona obserwacji gwiazd, planet i galaktyk zlokalizowanych we Wszechświecie, na podstawie których napisano więcej niż 16 tysięcy zrecenzowanych prac naukowych.

Źródło: Hubble Site, fot. tyt. NASA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.