Instalki.pl » Aktualności » Nauka » Ingenuity odbył już trzy loty na Marsie. Zobacz wideo z ostatniego
Poniedziałek, 26 Kwiecień 2021 12:01, Wpisany przez Anna Borzęcka
ingenuity-3-lot
Marsjański helikopter z kolejnym sukcesem.

Helikopter Ingenuity to pierwsza stworzona przez człowieka maszyna, która zdołała wzbić się w przestworza na innej planecie, a konkretnie na Marsie. NASA zaprojektowała go, by przetestować technologię, która być może pozwoli stworzyć jeszcze bardziej zaawansowane marsjańskie helikoptery, zdolne do prowadzenia obserwacji Czerwonej planety „z powietrza”. Jej testy wciąż trwają – od momentu pierwszego startu Ingenuity odbył kolejne dwa loty, z którego każdy stanowił większe wyzwanie niż poprzedni.

Marsjańskie przestworza pokonane helikopterem


Pierwszy lot Ingenuity miał miejsce 19 kwietnia. Wówczas na około 40 sekund pojazd wzniósł się na wysokość 3 metrów nad powierzchnią. Drugi lot odbył się 22 kwietnia, trwał już 52 sekundy, a w jego ramach helikopter nie dość, że wzniósł się na wysokość 5,2 metra, to pokonał trasę 4,3 metra. Kolejny, trzeci już lot, doszedł do skutku wczoraj, czyli 25 kwietnia i był największym dotąd osiągnięciem. Podczas tego lotu Ingenuity ponownie wzniósł się na wysokość 5,2 metra, ale pokonał już 50 metrów dystansu.

Trzeci lot helikoptera Ingenuity, trający około 80 sekund, został rzecz jasna zarejestrowany przez łazik Perseverance, w kolorze. NASA udostępniła już jego wideo.Podczas ostatniego testu Ingenuity przemieszczał się w atmosferze Marsa z prędkością 2 metrów na sekundę, co w przeliczeniu daje 7,2 kilometra na godzinę. Dla porównania, podczas drugiego lotu helikopter osiągnął prędkość zaledwie 0,5 metra na sekundę (1,80 kilometra na godzinę).

„Dzisiejszy lot był czymś, na co się przygotowywaliśmy, a jednak nie zmienia to faktu, że był niesamowity.”, powiedział David Latery, członek zespołu odpowiedzialnego za helikopter Ingenuity. „Lotem tym zademonstrowaliśmy istotne możliwości, które pozwolą nadać przyszłym marsjańskim misjom wymiaru powietrznego.”

Następne testy Ingenuity w drodze


Ingenuity już udowodnił, że latanie w atmosferze Marsa jest możliwe, ale misja jeszcze nie dobiega końca. NASA chce bowiem wykorzystać pełnię jego potencjału. Podczas kolejnych dwóch lotów, które odbędą się w ciągu dwóch najbliższych tygodni, agencja spróbuje sprawdzić, jak daleko helikopter będzie w stanie dolecieć, zanim się rozbije.


Możliwe, że podczas piątego i ostatniego lotu Ingenuity pokona 300 metrów nad marsjańską powierzchnią. Co jednak ciekawe, zespół z NASA spróbuje wyciągnąć z niego jeszcze więcej, tak aby pokonał nawet 600 metrów.

Źródło: NASA, fot. tyt. NASA/JPL-Caltech