Chińczycy wystrzelili satelitę, który sprowadzi na Ziemię próbki Księżyca

Maksym SłomskiSkomentuj
Chińczycy wystrzelili satelitę, który sprowadzi na Ziemię próbki Księżyca
Po raz ostatni próbki z Księżyca sprowadzono na Ziemię w 1976 roku, w ramach radzieckiego programu Łuna. Wcześniej takie próbki sprowadzono tylko kilka razy, w większości podczas amerykańskich misji Apollo, w latach 1969-1972. Zatem, przez ostatnie kilkadziesiąt lat badano tylko księżycowe skały pobrane właśnie wtedy. Na szczęście, już wkrótce naukowcy będą mieli do dyspozycji nowe próbki.

Pomyślny start

Wczoraj w nocy, o godzinie 21:30 czasu polskiego, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna na pokładzie rakiety Chang Zheng 5 wystrzeliła w przestrzeń kosmiczną ważną sondę księżycową. Chang’e 5, bo tak brzmi jej nazwa, umieści w okolicy formacji wulkanicznej Mons Rümker, w rejonie Oceanus Procellarum zlokalizowanym na zachodnim skraju widocznej strony Księżyca, lądownik. Następnie lądownik pobierze do 2 kg księżycowego gruntu w celu przywiezienia go na Ziemię.

Sonda powinna dotrzeć na orbitę Księżyca do końca tego tygodnia. Gdy jej lądownik osiądzie na Księżycu, ten będzie miał na pobranie próbki około 14 dni. Po tym czasie nastąpi księżycowa noc, której nie będzie w stanie przetrwać – po prostu go z myślą o tym nie zaprojektowano.

miejsce-ladowania

Planowane miejsce lądowania na Księżycu lądownika misji Chang’e 5, formacja wulkaniczna Mons Rümker. | Źródło: NASA

Szybki powrót

Gdy lądownik pobierze próbkę, jego moduł wznoszący połączy się na orbicie wokółksiężycowej z modułem serwisowym sondy. Następnie próbka trafi do kapsuły powrotnej, która wyląduje na Ziemi. Kiedy to nastąpi? Jak informuje Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna, misja Chang’e 5 nie powinna trwać dłużej niż miesiąc.

W porównaniu do NASA Chang’e 5 sprowadzi na naszą planetę niewielką próbkę księżycowych skał. Za sprawą misji Apollo na Ziemię trafiło aż 2415 próbek o łącznej masie około 382 kilogramów, natomiast, jak już wspomniałam, chińska sonda dostarczy próbkę o masie 2 kilogramów. Chiny dokonają jednak takiego osiągnięcia po raz pierwszy. Dotychczas tylko Stany Zjednoczone i Związek Radziecki zdołały sprowadzić na Ziemię skały z Księżyca.

Źródło: LiveScience, fot. tyt. CNSA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.