Instalki.pl » Aktualności » Nauka » Eksplozja pierwszej radzieckiej bomby atomowej dostępna w kolorze i 4K [wideo]
Środa, 16 Wrzesień 2020 17:52, Wpisany przez Patryk Korzeniecki
Wybuch pierwszej radzieckiej bomby atomowej w 4K i kolorze
AI koloruje wybuchy jądrowe.

Pierwsza rosyjska bomba atomowa została nazwana RDS-1. Jej budowa była bardzo podobna do innej bomby jądrowej. Mowa tu o Fat Man zrzuconej 9 sierpnia 1945 roku na Nagasaki.

RDS-1 zostałą wyprodukowana w kompleksie Chelyabinsk-40 i zdetonowana 29 sierpnia 1949 roku na poligonie atomowym koło Semipałatyńska (dzisiejszy Kazachstan). Siła wybuchu miała ekwiwalent 22 000 ton trotylu. Podobną moc osiągnęła bomba zrzucona na Hiroszimę.

Radziecki wybuch nuklearny w kolorze


Pierwszy radziecki test atomowy mogliśmy do tej pory oglądać w czerni i bieli w niezbyt zadowalającej  jak na dzisiejsze czasy jakości. Na kanale Neural Networks and Deep Learning pojawił się jednak podrasowany materiał.

Film został poddany procesom interpolacji rozdzielczości do 4K, odszumiania, kolorowania i dodania klatek pośrednich dla zwiększenia płynności. W podniesieniu jakości brała udział sztuczna inteligencja. Wykorzystano narzędzia DAIN App, DeOldify i Topaz Video Enhance AI. Efekt nie jest doskonały - widać m.in. fluktuacje jasności i kolorów. Mimo wszystko robi wrażenie:


Na kanale znajdują się też inne ciekawe materiały, m.in. pokolorowany wybuch bomby atomowej w Nagasaki:


Zobacz również: Jezus Chrystus jak żywy. W rekonstrukcji pomogła sztuczna inteligencja

Bomba atomowa - zasada działania


Każda broń tego typu wykorzystuje materiał rozszczepialny czyli taki, którego atomy można łatwo podzielić przez bombardowanie ich neutronami. Najczęściej wykorzystywane są izotopy uran U-235  i pluton Pu-239.

Aby bomba atomowa wybuchła, potrzebna jest lawinowa reakcja jądrowa. Żeby jednak zaszła, musi zostać przekroczona tzw. masa krytyczna.

Pierwiastek promieniotwórczy znajdujący się w bombie atomowej jest podzielony na mniejsze części o masie podkrytycznej. Przy detonacji klasyczny ładunek wybuchowy powoduje gwałtowne połączenie się ich w jeden kawałek, który szybko przekracza masę krytyczną. Następuje wtedy reakcja łańcuchowa - liczba rozszczepianych jąder lawinowo rośnie, co powoduje generowanie niesamowitej ilości energii.

W chwili wybuchu bomby atomowej powstaje kula ognia o temperaturze kilku milionów stopni. Powietrze pod wpływem ciepła gwałtownie rozszerza się powodując powstanie fali uderzeniowej niszczącej budynki, pojazdy i elementy infrastruktury. Impuls elektromagnetyczny wywołuje spięcia w obwodach i dewastację wszelkich urządzeń elektrycznych. Eksplozji towarzyszy promieniowanie przenikliwe i skażenie promieniotwórcze, które powoduje chorobę popromienną i na długi czas (miesiące a nawet lata) uniemożliwia zamieszkanie terenu.