Księżyc może być miliony lat młodszy niż sądzono. Co to oznacza?

Maksym SłomskiSkomentuj
Księżyc może być miliony lat młodszy niż sądzono. Co to oznacza?
{reklama-artykul}
Określanie wieku ciał niebieskich nie jest łatwe. Badacze od lat spierają się chociażby w kwestii tego, ile lat ma obiekt nam najbliższy – jedyny naturalny satelita naszej planety, czyli Księżyc. Poznanie jego wieku jest ważne, ponieważ może nam ono powiedzieć dużo na temat samej Ziemi. Tak się składa, że uczeni z Niemieckiej Agencji Kosmicznej właśnie opracowali nowy numeryczny model, zgodnie z którym Księżyc jest jeszcze młodszy niż uważano.

Efekt burzliwego zdarzenia

Jak możemy wyczytać w najnowszej pracy naukowej, opublikowanej w czasopiśmie Science Advances, model niemieckich naukowców pokazał, że Księżyc powstał około 85 milionów lat później niż dotychczas sądzono. Tak jak głosi najpopularniejsza teoria na temat jego narodzin, nastąpiło to, gdy w Ziemię uderzyła planeta wielkości Marsa, zwana Theią.

Wcześniej sądzono, że Księżyc powstał w wyniku kolizji Ziemi z inną planetą około 4,51 miliarda lat temu. Nowy model sugeruje jednak, że to zdarzenie miało miejsce jakieś 4,425 miliarda lat temu, około 140 milionów lat po pojawieniu się Układu Słonecznego.

Spojrzenie w przeszłość

Dokładnie w jaki sposób niemieccy badacze określili wiek Księżyca? Z pomocą swoich matematycznych modeli określili oni zmiany w składzie satelity, które nastąpiły wraz z upływem czasu. To wszystko w oparciu o ideę, że dawno temu Księżyc był pokryty ogromnym oceanem magmy, który, stygnąć, prowadził do powstawania przeróżnych minerałów. Podążając ową osią czasu, uczeni cofnęli się do momentu powstania Księżyca. Momentu, który, jak się zdaje, miał miejsce 4,425 miliarda lat temu.

„Porównując zmierzony skład skał księżycowych z przewidywanym składem oceanu magmy z naszego modelu, byliśmy w stanie prześledzić ewolucję oceanu z powrotem do jego punktu początkowego, czyli momentu, w którym Księżyc powstał.”, powiedziała Sabrina Schwinger, jedna z badaczek z Niemieckiej Agencji Kosmicznej.

ksiezyc-ocean
Zastygający na powierzchni Księżyca ocean magmy. | Źródło: NASA/Goddard Space Flight Center

Co ciekawe, wyniki niemieckich badań zgadzają się z rezultatami analiz, które sugerowały, że Księżyc powstał wtedy, kiedy powstało metaliczne jądro Ziemi, czyli gdy formacja planety została ukończona.

„Po raz pierwszy wiek Księżyca można bezpośrednio powiązać z wydarzeniem, które miało miejsce w końcowym etapie formacji Ziemi, a mianowicie z powstaniem jądra.”, stwierdził Thorsten Kleine, profesor Instytutu Planetologii Westfalskiego Uniwersytetu Wilhelma w Münsterze.

Kto wie, może w przyszłości poznamy historię Księżyca jeszcze lepiej. Przeróżne agencje kosmiczne planują bowiem kolejne księżycowe misje – nie tylko NASA.

Źródło: Niemiecka Agencja Kosmiczna, fot. tyt. Ron Miller

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.