Oto, jak wyglądałby lot helikopterem nad powierzchnią Marsa [wideo]

Maksym SłomskiSkomentuj
Oto, jak wyglądałby lot helikopterem nad powierzchnią Marsa [wideo]

Chociaż NASA ma plany wysłania na Marsa bezzałogowego helikoptera, minie sporo czasu zanim będziemy mogli zobaczyć wszystko to, co ten pojazd na czerwonej planecie zarejestruje. Ba, jeszcze więcej czasu upłynie, zanim jej powierzchni z marsjańskiego „powietrza” będą w stanie przyjrzeć się astronauci. Niemniej, teraz możemy się jak tacy astronauci poczuć, a to za sprawą nowego filmu opublikowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Widok zapierający dech w piersiach

Wykorzystując zdjęcia wykonane przez orbitera Mars Express, ESA stworzyła wideo, które pokazuje, jak nad powierzchnią Marsa, a przynajmniej nad jej częścią, wyglądałby przelot helikopterem (lub samolotem). Głównym bohaterem materiału jest charakterystyczny marsjański krater – wypełniony lodem krater Korolev.

Orbiter Mars Express sfotografował krater Korolev z pomocą swojej Kamery Stereo Wysokiej Rozdzielczości (HRSC). Ta niemal nieustannie spogląda na powierzchnię czerwonej planety z góry na dół, pod kątem prostym. Łącząc zdjęcia wykonane w taki sposób oraz te zarejestrowane pod ostrzejszymi kątami, ESA uzyskała trójwymiarowy obraz krajobrazu Marsa, który następnie został zarejestrowany z różnych perspektyw, aby wyrenderować poniższe wideo.

Gigantyczny zbiornik pełen lodu

Krater Korolev został nazwany na cześć Siergieja Korolowa – inżyniera, mechanika i konstruktora pocisków balistycznych, rakiet oraz statków kosmicznych, a jednocześnie „ojca” radzieckiej kosmonautyki. Obiekt ten mierzy 82 kilometry średnicy i przynajmniej 2 kilometry głębokości. Jest on położony w obrębie północnych marsjańskich nizin, nieco na południe od rozległego obszaru pokrytego wydmami, otaczającego część północnej czapy polarnej planety.

Omawiany krater jest jednym z największych pozapolarnych zbiorników lodu na powierzchni Marsa. Przypuszcza się, że warstwa lodu w jego centrum ma przez cały rok około 1,8 kilometra grubości. Ale dlaczego ten lód jest stabilny, skoro w warunkach marsjańskich (niskiego ciśnienia atmosferycznego) powinien sublimować? Ano dlatego, że najgłębsza część krateru działa niczym naturalna pułapka dla zimna. „Powietrze” nad lodem ochładza się i dlatego jest cięższe w porównaniu z otaczającymi je częściami atmosfery, a w rezultacie chroni lód przed ogrzewaniem i sublimacją.

Źródło: ESA, fot. tyt. ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.