Naukowcy potwierdzają: druga Ziemia może istnieć obok Proxima Centauri

Tomasz BielskiSkomentuj
Naukowcy potwierdzają: druga Ziemia może istnieć obok Proxima Centauri
{reklama-artykul}
Naukowcy oficjalnie potwierdzili istnienie pozasłonecznej planety Proxima b, która może być drugą Ziemią. Do badań wykorzystano spektrograf ESPRESSO. To już kolejne doniesienia dotyczące superplanety znajdującej się w zasięgu najbliższej gwiazdy naszego Układu Słonecznego – Proxima Cenaturi.

– Potwierdzenie istnienia Proximy b było ważnym zadaniem i jest to jedna z najciekawszych planet znajdujących się poza naszym układzie słonecznym – powiedział Alejandro Suarez Mascareno, główny autor artykułu dotyczącym badań nad Proxima b.

Praca została zaakceptowana do publikacji w czasopiśmie Astronomy & Astrophysics. Naukowcy odkryli, iż Proxima b nie tylko istnieje, ale jest również około 1,17 razy cięższa od Ziemi. Proxima b okrąża swoją gwiazdę w zaledwie 11,2 dnia. Dzięki spektrografowi ESPRESSO, naukowcy byli w stanie dokładnie oszacować masę samej planety, co jest niespotykanym rezultatem.

proximab2
fot. Max McKinnon – Unsplash

Badania będa kontynowane

To jednak nie pierwszy raz, kiedy słychać o Proximie b. Pierwotnie wieści na temat tej planety pojawiły się już w 2016 roku, kiedy to spektograf HARPS zamontowany na Europejskim Obserwatorium Południowym w Chile dokonał opisywanego odkrycia.

Pomimo, że Proxima b krąży wokół swojej gwiazdy w tak bliskiej odległości, wciąż otrzymuje ona mniej więcej tyle samo energii, co Ziemia ze Słońca. Bardzo możliwe, że na tej planecie znajduje się życie. Niestety, jest jedno „ale”.

Proxima Centauri ma tendencję do bombardowania wszystkich planet w swoim pobliżu promieniowaniem rentgenowskim. Proxima b miałaby otrzymywać dawki około 400 razy większe niż my od Słońca.

To prowadzi do pytania: czy na Proxima b istnieje atmosfera, która jest w stanie chronić planetę przed tego typu śmiertelnym promienowaniem? Na to i wiele innych pytań ma odpowiedzieć nowa generacja spektrografów. Dotarcie do Proxima b przy wykorzystaniu dzisiejszej technologii zajęłoby nam kilka tysięcy lat.

Źródło: ScienceAlert / fot. Jeremy Thomas – Unsplash

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.