Instalki.pl » Aktualności » Nauka » Inwazja azjatyckich morderczych szerszeni. Gdzie się pojawiają?
Wtorek, 05 Maj 2020 12:00, Wpisany przez Maksym Słomski
szerszen
Spore zagrożenie dla ludzi.

Szerszeń azjatycki jest jednym z owadów z rodziny osowatych, których naprawdę nie chcecie nigdy spotkać na swojej drodze. Masywne jak na ten rodzaj stworzenia ciała, mierzące od 2,5 do 4,5 cm, budzą respekt tym większy, jeśli ma się świadomość tego, że użądlenie szerszenia azjatyckiego może okazać się dla człowieka śmiertelne. Z plagą omawianych zwierząt mierzą się właśnie Amerykanie.

Największe szerszenie świata stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego, ostrzega Departament Rolnictwa stanu Waszyngton. Owady miały zostać zauważone także w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej. USA podjęło działania niezbędne do usunięcia szkodnika z terytorium swojego państwa. Szerszenie azjatyckiego zagrażają nie tylko ludziom, ale także zwierzętom - między innymi pszczołom. Jeden szerszeń jest w stanie zabić nawet 40 pszczół miodnych. Agresywne, poruszające się w rojach składających z nawet kilkuset (!) osobników stworzenia nie mają wielu naturalnych wrogów, przez co naprawdę trudno zahamować ich rozwój.


Problem związany z szerszeniami jest realny. Jeśli nie uda się zwalczyć plagi tych insektów teraz, może stać się to zadaniem niewykonalnym w przyszłości. W samej tylko Japonii użądlenia szerszenia zabijają każdego roku ok. 40 osób, przeważnie w wyniku reakcji alergicznej na jad owada. Ból towarzyszący użądleniu przez wzmiankowanego tu owada porównywany został kiedyś przez entomolog Masato Ono z uniwersytety w Tamagawie do "gorącego gwoździa wbijanego w nogę".

szerszen azjatycki rozmiar
Rozmiar szerszenia azjatyckiego (w środku) na tle innych często spotykanych owadów. | Źródło: Washington State Department of Agriculture

W Polsce szerszenie występują już teraz - europejskie


W Polsce spotkać możemy szerszenie europejskie, których długość ciała zamyka się w przedziale 17-35 mm, przy czym 24 mm przekraczają wyłącznie królowe rojów. Ten gatunek szerszeni żywi się owadami, owocami oraz sokami niektórych drzew. Ich jad porównywalny jest z jadem pszczół i ós, jednakże zawiera on nieco większą dawkę toksyn. Jeden szerszeń europejski wstrzykuje ok. 0,2 mg jadu. Dawka śmiertelna wynosi od 10 do 90 mg na każdy kilogram ciała istoty żywej.

Jeśli wpis Was zaintrygował, zachęcam do obejrzenia fragmentu filmu o szerszeniach azjatyckich od National Geographic.Źródło: NYTimes