To zdjęcie od NASA powstawało przez rok. Efekt jest fenomenalny

Tomasz BielskiSkomentuj
To zdjęcie od NASA powstawało przez rok. Efekt jest fenomenalny
{reklama-artykul}
Orion to jedna z najbardziej rozpoznawalnych konstelacji, która może zostać zaobserwowana praktycznie z każdego miejsc na naszej planecie. Ostatnio jednak została ona uchwycona w zupełnie nowy sposób dzięki NASA, a także sytuacji, która poruszyła astronomów. Świecąca jasno Betelegeza spowodowała, iż Oriona udało się uchwycić w zupełnie nowy sposób. 212 godzin naświetlania oraz rok przetwarzania obrazu pozwoliło inżynierom stworzyć kolaż ponad 1400 ekspozycji.

Na fotografii o ogromnej rozdzielczości można zobaczyć między innymi kilka mgławic, w tym Mgławicę Oriona czy Mgławicę Rozety. Naukowcy wspominają także o poszczególnych gwiazdach z Pasa Oriona, takich jak Mintaka, Alnilam czy Alnitak. Wszystkie ważniejsze szczegóły zostały zaznaczone na zdjęciu przez inżynierów z NASA i możecie je zobaczyć poniżej.

konstelacjaoriona2

Samo zdjęcie w ogromnej rozdzielczości jest dostępne pod tym adresem – warto poczekać aż załaduje się w całości, aby móc cieszyć się wszystkimi jego szczegółami. Skala fotografii jest absolutnie imponująca.

Na samym zdjęciu oprócz opisanych wyżej elementów widać także wiele innych ciekawych rzeczy. To między innymi znacząca mgławica Lambda Orionis – gigantyczny czerwony obiekt w górnej części zdjęcia. Zawiera ona w sobie niebieskiego, jasno świecącego giganta.

Jasna pomarańczowa gwiazda powyżej centrum obrazu to Alpha Orionis lub jak kto woli Betelegeza mająca 40 tysięcy lat. Naukowcy szacują, iż w najbliższym czasie Betelegeza może wybuchnąć i zamienić się w supernową. To zjawisko będzie mogło jednak zostać przez nas zaobserwowane za dziesiątki jeśli nie setki tysięcy lat. Głównie ze względu na to, ile będzie potrzebowało światło, aby przebyć odległość od Betelegezy do naszej planety.

Póki co możemy jednak cieszyć się efektem pracy astronomów. I pomyśleć, że takich obrazków we Wszechświecie jest całe mnóstwo.

Źródło: NASA

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.