Sonda Hayabusa2 wraca na Ziemię. Na pokładzie próbki z asteroidy

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Sonda Hayabusa2 wraca na Ziemię. Na pokładzie próbki z asteroidy
W środę w tym tygodniu japońska sonda kosmiczna Hayabusa2 rozpocznie misję powrotu na Ziemię z powierzchni asteroidy Ryugu. Sprzęt porzuci dotychczasową orbitę planetoidy i zabierze ze sobą próbki, które finalnie trafią w ręce naukowców na naszej planecie. Czego będzie się można z nich dowiedzieć? Między innymi tego, jak powstał Układ Słoneczny i jak rozwijał się na przestrzeni lat.

Podróż Hayabusy2 rozpocznie się o godzinie 1:05 GMT, a zakończy się zrzuceniem próbek na Ziemię w okolicach 2020 roku. Naukowcy zwracają uwagę na to, iż sama sonda dostarczy na powierzchnię naszej planety nieco materii organicznej oraz węglowej – pozwoli nam to odpowiedzieć na pytanie czy materia rozkłada się równomiernie w Układzie Słonecznym i czy znajdują się jakieś zależności w których można znaleźć odniesienie do Ziemi.

Podczas swojej misji w przestrzeni kosmicznej japońska sonda Hayabusa2 wyruszyła niemal 300 milionów kilometrów z dala od Ziemi. Po udanym lądowaniu na powierzchni planetoidy sprzęt rozpoczął zbieranie próbek materii. Odpowiednie komendy zostaną wydane przez naukowców już w środę w tym tygodniu. Sonda Hayabusa2 uruchomi swoje silniki na początku grudnia i rozpocznie podróż w kierunku naszej planety.

Ile kosztowała cała misja przeprowadzona przez japońską sondę? Szacuje się, iż było to w granicach około 278 milionów dolarów. Póki co Hayabusa2 spełniła wszystkie oczekiwania naukowców oraz inżynierów zaangażowanych w jej misję.

Po zrzuceniu próbek w kierunku Ziemi, Hayabusa2 rozpocznie podróż w przestrzeni kosmicznej i bardzo możliwe, że zostanie ona w przyszłości wykorzystana do kolejnych badań. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, co dokładnie planują naukowcy.

Wszystkiego zapewne dowiemy się wraz z czasem.

Źródło: Engadget

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.