Robotyczna ręka od OpenAI nauczyła się, jak rozwiązywać kostkę Rubika

Maksym SłomskiSkomentuj
Robotyczna ręka od OpenAI nauczyła się, jak rozwiązywać kostkę Rubika
Dotychczas widzieliśmy już wiele przedziwnych iteracji kostek Rubika. Jedne były rozwiązywane przez przeróżne roboty, inne rozwiązywały się same lewitując w powietrzu, a jeszcze inne pozwalały na monitorowanie stanu zdrowia. Jednak nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z kostką, którą próbowałby rozwiązać robot wyposażony w robotyczną rękę stworzoną na wzór ręki człowieka. Coś takiego właśnie pokazała światu organizacja OpenAI.

OpenAI to organizacja non profit założona między innymi przez Elona Muska. Poświęca się ona na badaniom nad sztuczną inteligencja oraz jej rozwojem, a ostatni robot jest przejawem tego poświęcenia. Jest to bowiem robot, który musiał sam dojść do tego, jak rozwiązać kostkę Rubika.

Oprogramowanie robota stanowi para sieci neuronowych, które współpracując ze sobą, obserwują kostkę i kontrolują ruchy ręki. Otrzymały one zadanie sprawienia, by każda ściana kostki zawierała pojedynczą barwę. Drogę do realizacji tego celu sieci musiały odnaleźć samodzielnie, ćwicząc swoje umiejętności w symulacji komputerowej. Dzięki symulacji sztuczna inteligencja nauczyła się, jak ruchy ręki oraz grawitacja wpływają na kostkę Rubika.

W zasadzie, sieci neuronowe przeprowadzały wiele symulacji komputerowych jednocześnie. Ta metoda treningu pozwoliła im na uzyskanie lat doświadczenia w ciągu znacznie krótszego okresu. Oto, jak jej efekty prezentują się w praktyce:

Jak widać, robot całkiem nieźle radzi sobie z rozwiązywaniem kostki Rubika, chociaż jasne jest, że póki co jego zręczność nie dorównuje mistrzom w rozwiązywaniu kostki jedną ręką. To powiedziawszy, maszyna pewnie nie realizowałaby swego zadania tak dobrze, gdyby jej twórcy nie ingerowali w proces treningowy, wprowadzając pewne utrudnienia, na przykład w formie gumowej rękawiczki utrudniającej wykonywanie ruchów.

Jak twierdzi OpenAI, praca nad robotami tego typu ma ogromne znacznie, ponieważ może doprowadzić do stworzenia robotów wielofunkcyjnych, które dorównywałyby pod względem zręczności ludziom. Cóż, mamy nadzieję, że przyszłości te maszyny się przeciw nam nie zbuntują. Dobrze wiemy, jak taki scenariusz może się zakończyć.

Źródło: OpenAI

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.