Wenus mogła nadawać się do zamieszkania, ale zmieniło to tajemnicze wydarzenie

Maksym SłomskiSkomentuj
Wenus mogła nadawać się do zamieszkania, ale zmieniło to tajemnicze wydarzenie
{reklama-artykul}
Wenus nie jest planetą, na której w tej chwili ktokolwiek chciałby się znaleźć. Temperatura na jej powierzchni sięga 460 stopni Celsjusza, jej atmosfera składa się głównie z dwutlenku węgla i azotu, a panujące w niej ciśnienie jest około 92 razy większe niż na Ziemi. W zasadzie można by powiedzieć, że powierzchnia Wenus przypomina piekło. Jednak kilka miliardów lat temu mogło być zupełnie inaczej.

Badania przeprowadzone przez uczonych z Instytutu im. Goddarda NASA pokazały, że dzisiaj Wenus wygląda zupełnie inaczej niż wyglądała w przeszłości – dwa do trzech miliardów lat temu. Wcześniejsze obserwacje sugerowały, że powierzchnię planety mógł kiedyś pokrywać ocean, ale naukowcy nie byli pewni, czy to znaczyło, iż ta nadawała się do zamieszkania. Wyniki najnowszych symulacji komputerowych mówią o tym, że jest to nie tylko możliwe, ale też wysoce prawdopodobne.

Badacze przeprowadzili swoje symulacje w oparciu o najdokładniejsze modele Wenus jakie mieli do dyspozycji. Podczas tych symulacji brano pod uwagę różne potencjalne poziomy wody występujące na powierzchni planety. W ten sposób naukowcy chcieli sprawdzić, jak długo powierzchniowy ocean mógłby przetrwać, w zależności od jego objętości i temperatury panującej w atmosferze.

W sumie badacze przetestowali pięć hipotetycznych scenariuszy. Jak się okazuje, każdy z nich pokazał, że na Wenus przez miliardy lat mogły panować warunki sprzyjające życiu. Dawno temu powierzchnia planety i temperatura na niej panująca mogły przypominać warunki ziemskie, a przynajmniej dopóki tajemnicze wydarzenie nie zamieniło Wenus w zasadnicze piekło.

wenus ziemia
Źródło: NASA

„Zgodnie z naszą hipotezą Wenus mogła posiadać stabilny klimat przez miliardy lat.”, powiedział doktor Michael Way z Instytutu im. Goddarda. Zdaniem naukowców za zmianę charakterystyki planety mógł odpowiadać proces zwany „odgazowaniem”, który polegał na uwolnieniu do atmosfery dwutlenku węgla zmagazynowanego w krzemianach. Ten mógł mieć miejsce około 700 milionów lat temu, prawdopodobnie za sprawą aktywności wulkanicznej.

Chmura dwutlenku węgla, która nagle znalazła się w atmosferze Wenus, zapoczątkowała proces globalnego ocieplania się planety, który kompletnie ją odmienił. Na szczęście, na Ziemi nigdy nie miało miejsce tak masowe odgazowanie, chociaż zjawisko to wiąże się chociażby z jednym z masowych wymierań – tym, które miało miejsce 250 milionów lat temu.

Źródło: Europlanet Society

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.