Instalki.pl » Aktualności » Nauka » Teleskop Jamesa Webba po raz pierwszy złożono w całość
Czwartek, 29 Sierpień 2019 13:31, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
ubrown1
Coraz bliżej startu.

Według NASA, eksperci Northrop Grumman w Kalifornii osiągnęli kolejny kamień milowy zbliżający nas do oficjalnego uruchomienia Teleskopu Jamesa Webba. Cała konstrukcja została po raz pierwszy zmontowana z powodzeniem. Prace polegały na połączeniu dwóch połówek teleskopu, co wymagało podniesienia części teleskopu zawierającej w sobie instrumenty oraz lustra – najbardziej wrażliwe części mające działać w przestrzeni kosmicznej. Całość została umieszczona bezpośrednio na statku i osłonie przeciwsłonecznej.

Połączenie części wymagało od inżynierów podniesienia Teleskopu Jamesa Webba za pomocą specjalnego dźwigu – wyjaśniła NASA w swoim oficjalnym oświadczeniu. Wszystkie punkty kontaktowe umieszczone na projekcie zgodziły się ze sobą i misja zakończyła się sukcesem. Według amerykańskiej agencji sam proces połączenia był czynnością stricte mechaniczną. Przed inżynierami jednak czeka kolejna misja oraz trudna przeszkoda – połączenia elektryczne.

Podobnie, jak w przypadku mechanicznych, połączenia elektryczne posiadają specjalne punkty kontaktowe, które muszą pokryć się bezpośrednio ze sobą co do centymetra. Odchył od normy może oznaczać późniejszą porażkę w kontekście działania całego teleskopu.

teleskopjamesawebba2

Następnym planem w kontekście rozwoju Teleskopu Jamesa Webba jest plan pełnego wdrożenia pięciowarstwowej ochrony przeciwsłonecznej. Ten element odpowiada między innymi za ochroną sprzętu oraz sensorów znajdujących się na pokładzie teleskopu i jest w stanie wytrzymać ogromne wahania temperatur. Wszystko to w zależności od miejsca w przestrzeni kosmicznej, w której będzie znajdował się Teleskop Jamesa Webba.

Teleskop Jamesa Webba rozwijany jest od kilku lat – sprzęt ciągle zalicza opóźnienia. Na ten moment nie wiadomo dokładnie, kiedy finalnie zostanie on wystrzelony w kosmos. Nie ma co się jednak dziwić. Sam sprzęt zastąpi wysłużony już Teleskop Hubble’a, który mimo swoich lat dalej dostarcza nam fascynujących informacji na temat Wszechświata.

Dobrze jednak wiedzieć, że w kwestii Teleskopu Jamesa Webba prace sukcesywnie idą do przodu.

Źródło: SlashGear