Instalki.pl » Aktualności » Nauka » Osoby palące e-papierosy zapadają na tajemniczą chorobę płuc
Piątek, 23 Sierpień 2019 10:14, Wpisany przez Anna Borzęcka
2019-09-16 162436
W ciągu dwóch miesięcy zarejestrowano ponad 150 przypadków.

Choć początkowo wydawało się, że e-papierosy będą zdrową alternatywą dla klasycznych papierosów, pojawia się coraz więcej dowodów na to, że elektroniczne zamienniki wcale nie są bezpieczniejsze od pierwowzorów. Najnowszy z tych dowodów właśnie jest badany w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańska agencja CDC (ang. Centers for Disease Control and Prevention) bada sprawę możliwych 153 przypadków tajemniczej choroby płuc, która wydaje się mieć związek z paleniem e-papierosów. CDC przygląda się sprawie w 16 różnych stanach USA, gdzie o pojawianiu się choroby donoszono między 28 czerwca a 20 sierpnia.

Na szczęście póki co za sprawą choroby nikt nie umarł. Ta wiąże się z następującymi objawami: trudnościami w oddychaniu oraz dusznością i/lub bólem w klatce piersiowej. Niektóre osoby doświadczały również dodatkowo symptomów ze strony układu pokarmowego – wymiotów i biegunki, a także zmęczenia.

vaping2

Pewne jest, że omawiana choroba nie jest chorobą zakaźną, ale dotychczas nie stwierdzono jednoznacznie, jaka jest przyczyna jej występowania. Ta wydaje się mieć związek z e-papierosami. Każda z osób, która jej doświadczyła, to osoba paląca elektroniczne papierosy. Co więcej, wiele tych osób stosowało produkty zawierające THC (Tetrahydrokannabiol). Jako że marihuana zwiera THC, możliwe że chorzy stosowali w e-papierosach „liquidy” z konopii indyjskich.

CDC wystosowało do lekarzy w USA apel, aby ci donosili agencji o każdym potencjalnym przypadku choroby, informując o objawach pacjentów, a także o tym, jakich papierosów używali, z jakimi płynami. Być może dzięki temu uda się dowiedzieć o chorobie czegoś więcej.

Póki co przypadków choroby nie wykryto w Europie, w tym w Polsce, ale być może to tylko kwestia czasu. Istnieje prawdopodobieństwo, że ta już występowała, ale jako że jest nowością, była błędnie diagnozowana. Czas pokaże, czy to prawda.

Źródło: CDC