Instalki.pl » Aktualności » Nauka » Według najnowszych badań roboty mogą być ofiarami rasizmu
Sobota, 03 Sierpień 2019 10:28, Wpisany przez Anna Borzęcka
robot-rasizm
Rasizm dotyczy także robotów?

Jak myślicie, jakie obrazy zobaczycie, gdy wpiszecie w wyszukiwarce Google frazę „robot", a następnie przejdziecie do sekcji Grafika? Jak się okazuje, będą to obrazy przedstawiające w zdecydowanej większości roboty, które są białe. Nie bez powodu. Zwykle konstruuje się białe roboty, co dotyczy między innymi maszyn takich firm jak Honda, Boston Dynamics i NASA. Zdaniem grupy badaczy przyczyną takiego stanu rzeczy jest… rasizm.

Dokładnie tak.

Nowe badania, przeprowadzone przez HIT Lab NZ (Human Interface Technology Laboratory in New Zealand) i opublikowane przez nowozelandzki Uniwersytet Canterbury, sugerują, że ludzie postrzegają przypominające ludzi roboty jako posiadające rasę i dlatego też odnoszą do nich rasowe stereotypy dotyczące ludzi o białym oraz czarnym zabarwieniu skóry. Dlatego też zdaniem naukowców ludzie lepiej traktują te roboty, które są białe.

Do takich wniosków badaczom pozwolił dojść między innymi tak zwany test stronniczości strzelca. W jego ramach uczestnikom badania na krótką chwilę – mniej niż sekundę – wyświetlano zdjęcia robotów. Roboty te były jasnoróżowe lub brązowe, a niektóre z nich trzymały broń lub niegroźny przedmiot. Zadaniem uczestników było strzelanie do tych maszyn, które były uzbrojone. Jakie były wyniki eksperymentu. Częściej strzelano do nieuzbrojonych czarnych robotów niż nieuzbrojonych białych robotów.

„Uprzedzenie wobec czarnych robotów jest wynikiem uprzedzenia wobec Afroamerykanów.”, powiedział Christoph Bartneck – naukowiec, który przewodził badaniom. „To że ludzie, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z robotami wykazują wobec nich uprzedzenia rasowe jest zdumiewające.”

robot-nasa

Badacze widzą rasizm wobec robotów jako problem, który należy rozwiązać. Co ciekawe, potencjalnie można by rozwiązać go, produkując więcej robotów o innych barwach, zwiększając ich dywersyfikację. Gdy badacze ponownie przeprowadzili test stronniczości strzelca, ale już z użyciem zdjęć nie tylko różowych i brązowych robotów, a także z użyciem zdjęć robotów jasnobrązowych, uprzedzenie wobec maszyn całkowicie zniknęło.

„Wyobraźcie sobie świat, w którym wszystkie lalki Barbie są białe. Wyobraźcie sobie świat, w którym wszystkie roboty pracujące w Afryce i Indiach byłyby białe. A teraz wyobraźcie sobie, że te roboty przejęły role związane z pełnieniem władzy. Jasne jest, że to wywołałoby niepokój w związku z imperializmem i białą supremacją.”

Nie ma wątpliwości, że badanie przeprowadzone przez nowozelandzkich naukowców jest kontrowersyjne i dlatego też wywołuje wiele sprzecznych reakcji. Podczas gdy jedni przyznają naukowcom racje, inni nie zgadzają się z ich zdaniem, twierdząc chociażby, że gdyby sytuacja była przeciwna, gdyby roboty były niemal wyłącznie czarne, również widziano by to jako przejaw rasizmu. Twierdzeniem tym internauci odnoszą się rzecz jasna do kwestii niewolnictwa oraz porównują roboty do niewolników.

Jeszcze inni wytykają badaczom, że Ci zapomnieli o kilku ważnych kwestiach związanych z produkcją robotów, a dokładniej mówiąc powodach tworzenia białych robotów. Jednym z nich są chociażby kwestie ekonomiczne – biały barwnik do plastiku, którym pokrywa się roboty, jest znacznie tańszy od kolorowych. Kolejny dotyczy tego że biała obudowa odbija promienie słoneczne, zapobiegając przegrzaniu robota.

Czas pokaże, czy naukowcy rzeczywiście mieli rację, a więc czy produkcja niemal wyłącznie białych robotów naprawdę wywoła poważne problemy.

Źródło: CNN