Grenlandia topnieje w oczach – 197 miliardów ton lodu ubyło w zeszłym miesiącu

Maksym SłomskiSkomentuj
Grenlandia topnieje w oczach – 197 miliardów ton lodu ubyło w zeszłym miesiącu
Niestety, skutki fali gorąca, która w tym roku dotara nad Grenlandię, są porażające. Pokrywa lodowa wyspy znika w zatrważającym tempie, poważnie wpływając na jej krajobraz. Istnieje obawa, że tego lata z Grenlandii zniknie jeszcze więcej lodu niż w 2012 roku, kiedy doszło do stopnienia rekordowego procentu pokrywy.

Jak donoszą naukowcy monitorujący stan grenlandzkiej pokrywy lodowej, tylko w lipcu ta straciła 197 miliardów ton metrycznych lodu, który zasilił wodą Ocean Atlantycki, podnosząc średni światowy poziom morza o około 0.5 milimetra. Największa część pokrywy stopniała 31 lipca. Wówczas 10 miliardów ton metrycznych lodu spłynęło do oceanu.

Latem 2012 roku Grenlandia utraciła aż 97% swojej pokrywy lodowej. Tego lata dotychczas stopniało 56% grenlandzkiego lodu, ale jak wiadomo do końca obecnej pory roku jest jeszcze daleko. Poza tym, w tym roku na Grenlandii utrzymują się wyższe średnie temperatury niż w roku 2012.


Jak wiadomo, zimą pokrywa lodowa Grenlandii odrasta, ale nie zawsze występują wtedy warunki, które pozwalają na pełną odbudowę lodu. Im więcej grenlandzkiego lodu każdego lata będzie topnieć i im wyższe temperatury będą panować na Grenlandii zimą, tym odbudowa lodu będzie trudniejsza. Przykra wiadomość jest taka, że przyszłość nie zapowiada się w tej kwestii różowo, a przynajmniej na razie.

Obecnie klimatolodzy przewidują, że w kolejnych latach średnie roczne temperatury na świecie będą rosnąć jeszcze bardziej. To spowoduje jeszcze szybsze topnienie pokryw lodowych, w tym grenlandzkiej. To będzie wiązać się z kolei z bardziej ekstremalnymi burzami, zalanymi wybrzeżami, i nie tylko.

Jedyną nadzieją na zatrzymanie tej katastrofalnej lawiny zdarzeń jest jak najszybsze ograniczenie emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych do atmosfery. Władze niektórych państw już nad tym pracują, ale czy z wystarczającą skutecznością?

Źródło: Live Science

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.