Dziś nad Polską nastąpi zaćmienie Księżyca. Gdzie i kiedy oglądać?

Maksym SłomskiSkomentuj
Dziś nad Polską nastąpi zaćmienie Księżyca. Gdzie i kiedy oglądać?
{reklama-artykul}
Nie na co dzień możemy podziwiać w naszym kraju rzadkie zjawiska astronomiczne. Dlatego, gdy tylko takiego się spodziewamy, warto na chwilę wszystko porzucić i spojrzeć na nocne niebo. Właśnie tego koniecznie dokonajcie dzisiaj, 16 lipca. Będziemy mieli bowiem do czynienia z zaćmieniem Księżyca. Sprawdźcie, gdzie najlepiej je podziwiać i w jakich godzinach.

Zaćmienie Księżyca 16 lipca – o co chodzi?

Dzisiejsze zaćmienie będzie zaćmieniem częściowym, ale mimo to mowa o niesamowitym widowisku. Będzie ono polegać na wejściu Księżyca w cień Ziemi. Mamy z tym zjawiskiem do czynienia bardzo rzadko, ponieważ aby do niego doszło Księżyc musi być w pełni. Niemniej, zaćmienia Księżyca trwają dużo dłużej niż występujące częściej zaćmienia Słońca, a dodatkowo są widoczne na całej części planety, gdzie aktualnie trwa noc.

Zaćmienie Księżyca 16 lipca – kiedy?

Zaćmienie Księżyca będzie można podziwiać wieczorem. Od godziny 18:42 widoczne będzie zaćmienie półcieniowe, a dopiero o godzinie 22:01 nastąpi początek fazy częściowej. Apogeum zaćmienia nastąpi o 23:31, gdy cień Ziemi zakryje niemal 2/3 tarczy Księżyca. Koniec zaćmienia nastąpi o 1:00 w nocy. Wówczas czerwona poświata satelity zacznie znikać. Od 2:45 ten przybierze swój naturalny blask.

ksiezyc-zacmienie-polska-2
Źródło: Pixabay

Zaćmienie Księżyca 16 lipca – gdzie oglądać?

Zaćmienie będzie widoczne w całej Polsce. Jest to zjawisko, które można podziwiać gołym okiem, bez użycia żadnego specjalistycznego sprzętu. Aby je zauważyć, wystarczy dziś wieczorem skierować wzrok w stronę południowego nieba. Księżyc będzie znajdował się wysoko nad horyzontem. Oczywiście, dodatkowy teleskop czy lornetka pozwolą na ujrzenie większej ilości szczegółów. Dodatkowo warto wspomnieć, że zaćmienie będzie lepiej widoczne poza dużymi miastami, gdzie występuje mniejsze zanieczyszczenie świetlne.

Na kolejne tego typu zjawisko będziemy musieli sporo poczekać. 7 września 2025 roku ujrzymy na nocnym niebie całkowite zaćmienie Księżyca, a przed tą datą będziemy mieli do czynienia w Polsce jedynie z zaćmieniami półcieniowymi.

Tak się składa, że data dzisiejszego zaćmienia Księżyca pokrywa się z 50. rocznicą rozpoczęcia misji Apollo 11. To właśnie jej członkowie jako pierwsi wylądowali na powierzchni satelity. Trzeba przyznać, że to niesamowity przypadek.

Źrodło: inf. własna

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.